Ralph Kaminski rozbił bank nagród Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Zaśpiewał Brzechwę jak historię o molestowaniu dzieci. - Każdy z nas jest inny, dzielą nas poglądy polityczne, możemy być bardziej na lewo czy na prawo, ale akceptujmy się wszyscy i bądźmy otwarci - apelował ze sceny w Teatrze Muzycznym Capitol zdobywca Złotego Tukana. Dwie nagrody wyśpiewał legnicki aktor Albert Pyśk. Pisze Magda Piekarska.


(…)

Nagrodę Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS w wysokości 10 tys zł podzielili między siebie Gabriela Kundziewicz, gitarzystka i wokalistka, która zaśpiewała „Sonet LXVI” Williama Szekspira z muzyką Stanisława Sojki i „Oto jest” Leonarda Cohena oraz Albert Pyśk, aktor legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który za wykonanie „Ballady maczetowej” z tekstem Magdy Drab, laureatki WARTO i własną, wykonywaną na żywo muzyką i „Ja płonę” z tekstem Bogdana Olewicza i muzyką Wojciecha Waglewskiego. Otrzymał też Tukana Dziennikarzy.

Pierwszy utwór wbija w fotel - to ballada młodego nożownika, który jedzie autobusem z maczetą i zabija, bo Bóg mu kazał. A choć jej tekst powstał na kilka miesięcy przed zabójstwem prezydenta Adamowicza w Gdańsku, z myślą o spektaklu łódzkiego offowego Teatru Zamiast, z którym Drab i Pyśk są związani od czasów studenckich, to dziś brzmi jak dotkliwy komentarz do tych wydarzeń i ostry, przenikliwy portret zabójcy. Druga z piosenek to z kolei hołd złożony pamięci Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia na warszawskim placu Defilad. - Warto się gniewać, ale warto też o gniewie rozmawiać, super, że udało mi się z państwem o tym gniewie porozmawiać piosenką - powiedział Pyśk, odbierając nagrodę dziennikarzy.

(…)

Cały tekst jest TUTAJ!

(Magda Piekarska, „Ralph Kaminski rozbił bank nagród Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Zaśpiewał Brzechwę jak historię o molestowaniu dzieci”, http://wroclaw.wyborcza.pl, 30.03.2019)