W dniach 5-7 kwietnia odbędzie się 20. edycja wrocławskiego Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA 2019, którego organizatorem jest Centrum Kultury AGORA. Będą legnickie akcenty tego wydarzenia. W trzyosobowym jury, które oceni młodych aktorów będzie Grzegorz Wojdon, aktor od lat obecny na legnickiej scenie. W piątek 5 kwietnia wystawę fotograficzną otworzy dokumentalista Teatru Modrzejewskiej Karol Budrewicz.


Jubileuszowa edycja Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA 2019 we Wrocławiu to nie tylko monodramy młodych artystów, ale także wystawy, pokaz mistrzowski, profesjonalne warsztaty teatralne, spotkania, dyskusje i rozmowy. W tym roku młodych artystów oceniać będą: Dorota Pomykała – aktorka Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polonia w Warszawie, Marek Kocot – reżyser teatralny, dramaturg, aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Grzegorz Wojdon – aktor, wykładowca PWST we Wrocławiu oraz Studium Musicalowego przy Teatrze Muzycznym Capitol.

W piątek 5 kwietnia o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz wystawy autorskiej Karola Budrewicza – jednego z laureatów konkursu, z jego prywatnej kolekcji. (Galeria  Centrum Kultury AGORA)

Ekspozycja prezentująca prace finalistów i zwycięzców KFT to wybór najciekawszych prac spośród blisko dwóch tysięcy fotografii zakwalifikowanych do Konkursu. Pokonkursowe wystawy IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej prezentują nie tylko prace artystów-fotografików zajmujących się zawodowo dokumentowaniem teatru, ale także fotografów działających na co dzień w innych obszarach. Zagłębiając się w poszczególne fotografie poznajemy wyraziste osobowości posługujące się bardzo różnorodnym językiem wizualnym. Ze względu na uniwersalny i silny przekaz dotyczący ogólnoludzkiego doświadczenia część prezentowanych fotografii funkcjonuje w pewnym dystansie i niezależności od dokumentowanych spektakli.

Na wystawie monograficznej  znajdą się wyselekcjonowane fotografie ze zbiorów prywatnych Karola Budrewicza – jednego z finalistów Konkursu Fotografii Teatralnej, będą to m.in. zdjęcia spektakli, osobowości teatralnych czy wydarzeń okołoteatralnych ukazujących z różnych, niekiedy zaskakujących, stron spotkania wokół polskiej sceny teatralnej w Legnicy.

Karol Budrewicz – fotograf, ma na koncie 11 wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych. To jeden z najlepszych polskich fotografików teatralnych, zdobywca kilku nagród i wyróżnień, w tym w ramach Konkursu Fotografii Teatralnej na 250 – lecie Teatru Publicznego w Polsce. Publikował zdjęcia w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wrocławskiej”, e-teatrze i lokalnej prasie. Zawodowo związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie od kilku lat dokumentuje spektakle i inne wydarzenia teatralne. Absolwent Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS we Wrocławiu oraz Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią dokumentalną i kreacyjną oraz technikami szlachetnymi.

Grzegorz Żurawiński