Legnicki aktor i założyciel zespołu Cynamonowy Ogród Albert Pyśk jest jednym z laureatów jubileuszowej edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Oprócz Tukana Dziennikarzy, nagrody dziennikarzy akredytowanych na 40. PPA, otrzymał także dzieloną nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki.


Po Koncercie Finałowym 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na scenie Teatru Muzycznego Capitol wręczono nagrody festiwalu.

Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki, w składzie: Maja Kleczewska – reżyserka teatralna, Magda Umer – mistrzyni poezji śpiewanej, członkini Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy, Jan Młynarski – muzyk, kompozytor i wokalista, i Bogusław Sobczuk – aktor, legendarny konferansjer PPA, zdecydowało, że Grand Prix – Złoty Tukan oraz 25 tys. zł – przypada w udziale Ralphowi Kaminskiemu. Nagrodę wręczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, 10 tysięcy zł, podzielona na pół, trafiła w ręce Gabrieli Kundziewicz i Alberta Pyśka. Nagrodę wręczył Marek Dutkiewicz, przedstawiciel władz ZAiKS-u.

Ralph Kaminski otrzymał także: Tukana Publiczności, nagrodę widzów obecnych na Koncercie Finałowym, którą wręczyła reprezentantka publiczności, Agnieszka Trebenda, nagrodę Radia RAM w postaci koncertu RAM Session – wyróżnienie to wręczyła Monika Jaworska, szefowa Radia RAM, a także nagrodę Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica w wysokości 3 tysięcy zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii, którą wręczył prezes Towarzystwa, Zbigniew Kossak von Glowczewski.

Tukana Dziennikarzy, nagrodę dziennikarzy akredytowanych na 40. PPA, otrzymał Albert Pyśk – wręczyła ją Monika Jaworska, szefowa Radia RAM.

Jury Nurtu Off w składzie: Katarzyna Knychalska – redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, Maciej Adamczyk – założyciel, reżyser i aktor Teatru Porywaczy Ciał oraz Wiktor Wiktorczyk – twórca Kliniki Lalek, przyznało statuetkę Tukana Off i 10 tys. zł spektaklowi  „Papety po raz pierwszy w Polsce”.

Jury Off przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia: dla Emose Uhunmwangho za rolę w spektaklu „Szlama i Baśniowe Skrzypotrąby” i dla Tomasza Leszczyńskiego za wykonanie pieśni w spektaklu „Pokój na Ziemi”.

Tukana Publiczności Off otrzymał spektakl „Szlama i Baśniowe Skrzypotrąby”.

Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Nagrodę – Dyplom Mistrzowski i statuetkę Tukana Kapituły Mai Kleszcz. Nagrodę wręczył Wojciech Kościelniak, nowowybrany przewodniczący Kapituły. Dyplom Mistrzowski jest dziełem Michała Hrisulidisa, statuetki Tukanów są autorstwa Joanny Hrisulidu i Tomasza Szydełko.

Przyznano także „Platynowe Dyplomy Piosenki” za wieloletnią pracę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej: producentkom Agnieszce Kozak i Renacie Majewskiej, oraz Urszuli Orłowskiej, koordynatorce Kapituły im. Aleksandra Bardiniego.

Tak, na profilu fb,  rzecz skomentowała Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław: -  Ralph Kaminski i Albert Pyśk - ci dwaj panowie w tegorocznym konkursie byli właściwie bezkonkurencyjni. "Na zakręcie" w interpretacji Kaminskiego i "Ballada maczetowa" Pyśka wbijają w fotele, łapią za gardło i nie pozwalają o sobie zapomnieć. I pokazują, że dziś na Przegląd Piosenki Aktorskiej piosenka nie może być obojętna wobec rzeczywistości. - Warto się gniewać, ale warto też o gniewie rozmawiać, cieszę się, że mogłem to zrobić tutaj - mówił ze sceny Albert Pyśk.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla legnickich artystów sceny. W 2016 roku podczas 37. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nurt Off wygrał spektakl „Matka Courage krzyczy” Pawła Palcata i Grzegorza Grecasa (także reżyser przedstawienia) zrealizowany z innymi legnickimi udziałowcami tego artystycznego przedsięwzięcia. W 28. edycji PPA Tukanem Dziennikarzy nagrodzono legnicką aktorkę Joannę Gonschorek (2007).

Przegląd Piosenki Aktorskiej zakończy się w niedzielę 31 marca. Wśród wydarzeń tegorocznej edycji znalazły się m.in. koncert brytyjskiego zespołu The Tiger Lillies, występ holenderskiej wokalistki Sevdalizy, której towarzyszył Leszek Możdżer, czy podwodny koncert duńskiej grupy Between Music.

W niedzielę odbędzie się m.in. koncert galowy, którego reżyserem jest Wojciech Kościelniak. Na Galę zatytułowaną "Koniec" złoży się 18 utworów z kanonu piosenki aktorskiej w nietypowych interpretacjach - twórcy spróbują skłonić widzów do zastanowienia, czym jest tytułowy koniec i co się za nim kryje (PAP).


(„Laureaci 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej”, https://ppa.wroclaw.pl, 29.03.2019)