W ubiegłym tygodniu premierę miała najnowsza głośna sztuka legnickiego teatru pt. "Wyzwolenia". Kto na niej nie był, będzie mógł nadrobić zaległości już w najbliższy weekend, bowiem spektakl będzie grany na deskach sceny Modrzejewskiej aż czterokrotnie. Pisze Dawid Stefanik.


"Wyzwolenia" to sztuka inspirowana klasycznym, ponad stuletnim dramatem Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie". Jej twórczynią jest młoda legnicka aktorka Magdalena Drab, zaś jej realizacji podjął się znany i ceniony w całym kraju reżyser teatralny Piotr Cieplak.

- Dziś jest dobry moment na pytania o naród. Dopiero teraz odkrywamy, że to pojęcie nie jest jasne, albo że mamy kilka narodów, klika społeczeństw, na nowo się rozpoznajemy. Wszyscy mówimy językiem polskim, to nas łączy. Jednak inną kwestią jest jakich używamy w nim słów, jaki świat opisujemy tym językiem, to już są duże różnice - tłumaczy Piotr Cieplak.

Twórcy "Wyzwolenia"  postanowili zachować klasyczną konstrukcje utworu Wyspiańskiego ze wszystkimi jego aktami, starali się także dochować wierności problematyce poruszanej w historycznym dramacie. Jednak cała akcja dramatu została przeniesiona do dzisiejszego świata i wyrażona językiem XXI wieku.

Usuwając z klasycznego "Wyzwolenia" silnie zakorzeniany w nim kontekst historyczny i wszystkie trudne do zrozumienie związane z nim niuanse, modyfikując język, twórcy spektaklu chcieli sprawić, żeby myśl Wyspiańskiego sprzed lat była zrozumiała dla współczesnego widza. Więcej o sztuce pisaliśmy TUTAJ.

Spektakl będzie wystawiany w Teatrze im. Heleny Modrzewskiej w Legnicy w czterech terminach: 22 marca o godz. 11:00, 22 marca o godz. 19:00, 23 marca o godz. 19:00, 24 marca o godz. 19:00. Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w kasie teatru.

(Dawid Stefanik, „Weekend legnickich "Wyzwoleń" w Teatrze Modrzewskiej”, https://tulegnica.pl, 21.03.2019)