Legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magda Drab została jedenastą laureatką „Warto” w kategorii Teatr - nagrody Gazety Wyborczej Wrocław dla młodych, zdolnych artystów z Dolnego Śląska. Laureatka nie mogła osobiście odebrać nagrody, ani uczestniczyć w środowej (20 marca) wrocławskiej gali. Tego wieczora uczestniczyła w pierwszej próbie do nowego spektaklu, który w legnickim teatrze reżyseruje Paweł Passini.


Od ponad dekady Gazeta Wyborcza Wrocław wyróżnia młodych, zdolnych artystów w pięciu dziedzinach: Film, Literatura, Muzyka, Sztuki Wizualne i Teatr. Szósty raz w historii WARTO przyznana została także Nagroda Publiczności. Laureatkę w kategorii Teatr z grona pięciu nominowanych pań (!) wyłoniło jury złożone z dziennikarzy, krytyków i recenzentów teatralnych: Dagmara Chojnacka, Jolanta Kowalska, Aleksandra Konopko, Grzegorz Chojnowski i Magda Piekarska.

- Tegoroczne nominacje w kategorii Teatr dowiodły, że współczesnym teatrem rządzą kobiety. Nieobecność Magdy Drab na gali jest przykrym świadectwem, że mężczyźni czasami robią, co mogą, żeby im to rządzenie utrudnić. Nic z tego, panowie. Wasze dni są policzone! – komentowała podczas wieczornej gali rozczarowana Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław.

Magdę Drab, aktorkę, dramaturżkę i reżyserkę, nagrodzono czekiem na 10 tys. zł i pamiątkową plakietką autorstwa Tymona Wodnickiego „za ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami, która co roku przynosi ciekawe efekty”.  W tym przypadku głównie za spektakl z własnym tekstem , we własnej reżyserii i z rolą aktorską  zatytułowany „Dzielni chłopcy” zrealizowany w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy (premiera we wrześniu 2018), którego laureatka jest aktorką od kilku sezonów. W minioną sobotę 16 marca kolejna z jej sztuk - „Wyzwolernia” inspirowane dramatem Stanisława Wyspiańskiego i wyreżyserowane przez Piotra Cieplaka - miała swoją premierę na legnickiej Scenie Gadzickiego.

Lista sukcesów młodej artystki jest już długa. Najważniejsze to: Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna oraz Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna za sztukę "Słabi”. Ilustrowany banał teatralny" (2017) oraz Grand Prix The Best OFF dla najlepszego spektaklu offowego w Polsce (2018) za znakomity, autorsko wykonywany monodram "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk". Lista zdobytych nagród i wyróżnień jest jednak dłuższa. Magda Drab to także laureatka „Bomby sezonu” (2017/2018) przyznawanej od 2006 roku nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Magda Drab jest drugim legnickim laureatem „Warto” w kategorii Teatr. Laureatem w roku 2017 był jej kolega z zespołu, aktor , dramaturg i reżyser Paweł Palcat. Legniczanie byli także wśród nominowanych do tej nagrody: aktor Rafał Cieluch (2011), aktorka Ewa Galusińska (2012),  dramatopisarka i promotorka teatralnego off-u Katarzyna Knychalska (2018) oraz wychowanek legnickiego Klubu Gońca Teatralnego i filar wrocławskiego Teatru Układ Formalny Grzegorz Grecas (2018).

Grzegorz Żurawiński