Sztuka autorstwa Magdaleny Drab, w reżyserii Piotra Cieplaka, to zupełnie nowa odsłona słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Radiowa relacja Karoliny Kurczab to wpis nr 8888 w Legnickiej Gazecie Teatralnej @KT, która wystartowała w czerwcu 2006 roku.


- Jest dużo tańca, śpiewu, a sama scenografia przypomina ubogo wyposażone mieszkanie, co znacznie odbiega od klasycznej wersji Wyzwoleń - mimo to, wyraźnie odnajdujemy Wyspiańskiego w tej sztuce - tłumaczy reżyser.

- Robimy to samo, co 100 lat temu robił Wyspiański. Nie chodzi o ściganie się czy polemikę z nim, ale o to, by zadać te same pytania, które zadawał Wyspiański - w innym kontekście, innym językiem, innymi słowami. To pytanie o bycie Polakiem, co to ta Polskość - mówi Piotr Cieplak. WYSŁUCHAJ!

- Problematyka pozostaje taka sama, choć Wyspiański występuje w sztuce raczej jako cytat, przywołanie - często też w innym kontekście - dodaje autorka tekstu.  Jednym z najważniejszych elementów ma być jednak dźwięk.

Jak wyjaśnił autor muzyki do spektaklu Michał Litwiniec - będzie to muzyczny misz-masz. Pojawi się także wiele efektów dźwiękowych, jak w słuchowisku radiowym. Jak podsumowują twórcy ma być wesoło i smutno, czasem komicznie i absurdalnie.

Wszystko w sobotę o godzinie 19.00 w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.

(Karolina Kurczab, „Legnica: Premiera spektaklu "Wyzwolenia"”, https://www.radiowroclaw.pl, 15.03.2019)