Na legnicką scenę trafia oryginalny tekst Magdy Drab, dla którego dramat Stanisława Wyspiańskiego sprzed ponad stu lat jest inspiracją i pretekstem. Spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka będzie na wskroś współczesnym wielopiętrowym teatrem w teatrze, na przemian wesołym i smutnym, z dużą porcją muzyki, śpiewu i tańca. Premiera na Scenie Gadzickiego w sobotę 16 marca o godz. 19.00.


- Nasze „Wyzwolenia” to mocno zrytmizowany, groteskowy obraz Polski, w którym na przemian będzie wesoło i smutno, rockandrollowo niczym w „Hair”, ale też absurdalnie, a przy tym wyzwalająco, jak z Monty Pythona. Będzie tu i szopka polska, ale i nieco makabryczny kabaret, gdy aktorzy odbywać będą seans stawania się Polakami. Zapewniam, że nie będzie to nudne, ale – co więcej – będzie zrozumiałe dla widza. Na koniec wszystko zagęści się jak na jakimś niekończącym się przesłuchaniu, niczym na Sądzie Ostatecznym. Wyrzucając z Wyspiańskiego anachronizmy pozostaniemy mu jednak wierni. Będą pytania o Naród, Polskę i Polaków i o to, co dziś znaczą te słowa. Będą dociekania, kim naprawdę jesteśmy, w którą stronę zmierzać? Razem, czy osobno? Jak wydobyć się z sytuacji bez wyjścia? Będzie o ludziach szczerego serca i entuzjazmu, ale może także naiwnych w paradoksalnym dążeniu Polaków do wielkości poprzez ekstrema zawarte w haśle „zwycięstwo, albo śmierć” – deklaruje reżyser Piotr Cieplak.

We wtorek 12 marca początkowy fragment przedstawienia zaprezentowano dziennikarzom lokalnych mediów. Było spore zaskoczenie, gdy zobaczyli salon z meblościanką i sztucznymi kwiatami, sypialnię, kuchnię, łazienkę, czyli coś na kształt M-ileś z typowego polskiego blokowiska. I wkraczający w tę przestrzeń kilkunastoosobowy zespół aktorów, który patetyczne słowa z Wyspiańskiego (gdzie i Polska, i orzeł ptak białopióry, itp.) szybko przekształcił w niemal hipisowską zgrywę rodem z amerykańskich musicali sprzed lat z zawołaniem „Zęby myj, flagę szyj i na chodnik nie pluj. Buty zdejmuj, starszych szanuj i spokojnie stój, stój, stój”  wraz z refrenem „Klapsik w pupę! Klapisik w pupę!”.

Nie mniejszym zaskoczeniem, był spis postaci, w które wcielają się aktorzy. To: Dekoracja, Początek, Tężyzna, Dystynkcja, Sytość, Łezka w kąciku, Wróżba, Cud, Firanka i tym podobne.

- Wyspiański to jedynie cytaty i przywołania. Ważniejsze było, by zachować myśl i konstrukcję, które zaproponował. Tekst wymagał jednak spojrzenia na niego niemal od początku. Współcześnie trudno mówić o kwestiach narodowości, czy po prostu człowieczeństwa, jego językiem, bo kłopoty, z którymi się zmagamy, są zupełnie inne – zauważa autorka legnickich „Wyzwoleń” Magda Drab, która w drugiej części dramatu pojawi się na scenie w roli Kobiety Obsadzonej Jako Konrad.

- Zakręty muzyczne, estetyczne i formalne będą potężne. A na koniec okaże się, że to jednak smutne przedstawienie – dodał Piotr Cieplak reagując na rozbawienie dziennikarzy obserwujących fragment spektaklu.

Ważną informacją podzielił się szef legnickiej sceny: – Kilka dni temu podpisałem umowę z prezydentem miasta o dofinansowaniu spektaklu i wczoraj 200 tys. zł wpłynęło na konto teatru. To pierwsza od 2009 roku miejska dotacja na działalność artystycznej naszej sceny. Dotację uchwalili w grudniu ub. roku miejscy radni zmieniając prezydencki budżet Legnicy, co spowodowało trochę biurokratycznych przepychanek i opóźnienie w przekazaniu pieniędzy. Najważniejsze jednak, że i dotacja została na koniec „wyzwolona” – zauważył Jacek Głomb.

W „Wyzwoleniach” Magdy Drab inspirowanych dramatem Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Piotra Cieplaka, ze scenografią Andrzeja Witkowskiego, muzyką Pawła Czepułkowskiego i Michała Litwińca oraz ruchem scenicznym Leszka Bzdyla, wystąpią: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk i Paweł Palcat.

Premiera na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w sobotę 16 marca o godz. 19.00. Bilet premierowy 50 zł. Kolejne wieczorne spektakle: 22, 23 i 24 marca. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł). Spektakle przedpołudniowe: 19, 20, 21 i 22 marca o godz. 11.00.

Grzegorz Żurawiński