Ministerialne dofinansowanie dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. 800 tys. zł – tyle łącznie wyniosą tegoroczne dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Kwota ta może jeszcze się zwiększyć. Pisze Paweł Jantura.


800 tys. zł to pieniądze, które legnicki teatr otrzyma na sześć projektów dot. premier, wyposażenia technicznego, promocji polskiej kultury za granicą, programów społecznych i edukacyjnych oraz trzydniowego wydarzenia związanego z 20-leciem nadania scenie imienia Heleny Modrzejewskiej. Warto dodać, że kolejne trzy wnioski czekają na rozpatrzenie odwołań. Kwota przyznanych przez ministerstwo pieniędzy może być więc jeszcze wyższa.

Dotacje w wysokości 800 tys. zł oznaczają, że wymagany wkład własny teatru to blisko 300 tys. zł. - Zawsze do tej pory otrzymywaliśmy na ten cel pieniądze od marszałka województwa. Jestem spokojny, że to się nie zmieni. Wnioski już złożyliśmy - informuje dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Na jakie projekty teatr otrzymał ministerialne wsparcie? A więc po kolei. 150 tys. zł na premiery w ramach realizowanego od ubiegłego roku programu artystycznego „Teatr, który łączy”. 120 tys. zł przyznano teatrowi na trzydniowe (13-15 września 2019 r.) wydarzenie "Modrzejewska by Legnica" związane z 20-leciem nadania scenie imienia Heleny Modrzejewskiej.

106 tys. zł wyniesie dofinansowanie projektu „Teatr, którego sceną jest miasto”, a 84 tys. zł dotacja na realizację projektu „Teatr jest bliżej niż myślisz”. 180 tys. zł legnicki teatr otrzymał na pokaz spektaklu „Czas terroru” w reżyserii Lecha Raczaka oraz na towarzyszące wyjazdowi warsztaty aktorskie w Gruzji.

Będzie miał też na zakupy. MKiDN przyznało bowiem naszej scenie 160 tys. zł na nowe wyposażenie. Część z tej kwoty zostanie wydana na nową kurtynę.

(Paweł Jantura, „Ministerialne dofinansowanie dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej”, https://tulegnica.pl, 4.03.2019)