Młoda polska dramaturgia sfilmowana przez nowe pokolenie reżyserów teatralnych i filmowych. W piątek, 1 marca rozpoczyna się w Warszawie trzecia edycja Teatroteka Fest. W programie znalazło się 10 sfilmowanych dramatów. Wśród nich są „Słabi” legnickiej dramatopisarki, reżyserki i aktorki Magdaleny Drab w reżyserii Arka Biedrzyckiego.


Sztuka „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną oraz Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną w 2017 roku. Bohaterka sztuki po urodzeniu dziecka popada w apatię. Choroba izoluje ją od rodziny i innych ludzi. Jednak czy jest to na pewno zwykły "baby blues"? W wersji sfilmowanej grają: Karolina Kominek, Michał Czarnik, Michał Meyer, Sonia Roszczuk, Szymon Nowak, Agnieszka Wosińska, Marta Malikowska, Stefania Biedrzycka. Projekcje w sobotę 2 marca o godz. 11.15 w Kinie Syrena oraz o godz. 13.00 w Teatrze Collegium Nobilium.

Za opiekę artystyczną nad realizacjami Teatroteka Fest odpowiada reżyser i dramatopisarz Maciej Wojtyszko. Producentem wszystkich spektakli Teatroteki jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, organizująca festiwal razem z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a także Akademią Teatralną, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz Muzeum Warszawy.

Spektakle festiwalowe oceni jury, w którym zasiadają m.in. aktor Borys Szyc, scenografka Barbara Hanicka, krytyk filmowy Tomasz Raczek, dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Artystów będzie mogła też nagrodzić publiczność, głosując na stronie internetowej teatroteka.com.pl.

W ubiegłorocznej edycji Teatroteka Fest najwięcej, bo aż sześć nagród trafiło do twórców sfilmowanej wersji komediodramatu „Porwać się na życie” legniczanina Roberta Urbańskiego. Sztuka została uznana za najlepszy tekst dramatyczny, a Michał Szcześniak otrzymał nagrodę za reżyserię. Festiwalowa publiczność nagrodziła natomiast wyreżyserowaną przez Szymona Waćkowskiego filmową wersję spektaklu „Dzielni chłopcy” Magdy Drab.

Grzegorz Żurawiński