Marzec w teatrach należy do kobiet. Z perspektywy bohaterek spojrzymy na Wiktora w "Pannach z Wilka" Agnieszki Glińskiej i na Silnego w "Wojnie polsko-ruskiej..." w reżyserii Pawła Świątka. Pochylimy się nad Barbórką z "Przełamując fale" i nad Darią, imigrantką z Polski, ze sztuki "Ironbound". I nawet Konrada z "Wyzwolenia" w nowej wersji napisanej przez dramaturżkę i aktorkę Magdalenę Drab, a wyreżyserowanej przez Piotra Cieplaka, zagra na legnickiej scenie kobieta. W dodatku Co Jest Grane anonsuje Dorota Wyżyńska.


1. "PANNY Z WILKA", NARODOWY STARY TEATR, KRAKÓW
Tytułowe panny z opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza nie będą tylko projekcją Wiktora Rubena, który po 15 latach odwiedza Wilko. Reżyserka Agnieszka Glińska i autorka adaptacji Marta Konarzewska chcą oddać głos kobietom i z ich perspektyńska i autorka adaptacji Marta Konarzewska chcą oddać głos kobietom i z ich perspektywy odpowiedzieć na kilka pytań: gdzie zaczyna się i kończy życie, kiedy o sobie decydujemy, czym jest osobista wolność? A w obsadzie m.in. Dorota Segda, Anna Radwan, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Paulina Puślednik, Szymon Czacki i Adam Nawojczyk. Premiera 1 marca.

2. "WOJNA POLSKO-RUSKA POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ", TEATR IM. SŁOWACKIEGO, SCENA MOS, KRAKÓW
Paweł Świątek wraca do Masłowskiej. Reżyser entuzjastycznie przyjmowanego "Pawia królowej", którego kilka lat temu wystawił w Starym Teatrze, tym razem pracuje nad "Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną". Podkreślając, że napisana ponad 16 lat temu "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej "w dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu, nabiera porażającego, jadowitego blasku". W adaptacji książki, którą przygotował Mateusz Pakuła, historię głównego bohatera, Silnego, opowie pięć kobiet. Premiera 2 marca.

3. "PRZEŁAMUJĄC FALE", TEATR ŚLĄSKI, KATOWICE
Po scenariusz głośnego filmu Larsa von Triera z 1996 roku sięga Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Reżyserka akcję przenosi na Śląsk. Główna bohaterka spektaklu nazywa się Barbórka, a zdjęcia do projekcji wideo w różnych śląskich lokalizacjach zrobił operator Wojciech Staroń. Rzecz "o poszukiwaniu sensu w świecie, którego zasad nie potrafimy zrozumieć, a jednak się im podporządkowujemy. Gdzie są granice człowieczeństwa i "normalności"? Ile jesteście w stanie poświęcić dla ukochanej osoby?". Premiera 2 marca.

4. "ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA", TEATR WYBRZEŻE, GDAŃSK
Mirosław Baka jako Willy w jednym z najbardziej znanych dramatów Arthura Millera. Spektakl przygotowuje Radek Stępień (ur. 1993), student Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Reżyser zapowiada: "Bohaterowie dramatu Millera byli pierwszymi ofiarami czegoś, przez co my, żyjący w 2019 roku, zostaliśmy pożarci i wypluci - Willy Loman i jego rodzina to ofiary mitu sukcesu. Co znaczy dobre życie w świecie, gdzie naczelną wartością jest popularność, reprezentatywność i sława? Czy taki świat jest w ogóle miejscem do życia?". Premiera 2 marca.

5. "INNI LUDZIE", TR WARSZAWA
Spektakl Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" według napisanej w 2009 roku na zamówienie teatru sztuki Doroty Masłowskiej stał się przebojem TR Warszawa. Teraz dyrektor artystyczny TR przenosi na scenę "Innych ludzi" Masłowskiej - hiphopowy poemat o współczesnej Warszawie. W obsadzie: m.in. Marcin Czarnik, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Adam Woronowicz, Yacine Zmit, Agnieszka Żulewska. Przedstawienie będzie grane w TR/ATM Studio. Premiera 15 marca.

6. "WYZWOLENIA", TEATR IM. MODRZEJEWSKIEJ, LEGNICA
Tekst inspirowany "Wyzwoleniem" Wyspiańskiego napisała Magdalena Drab, legnicka aktorka i dramaturżka, laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017. Reżyseruje Piotr Cieplak, a Konrada ma zagrać kobieta. Premiera 16 marca.

7. "MEIN KAMPF", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA
Młody reżyser Jakub Skrzywanek i dramaturg Grzegorz Niziołek proponują widzom "instytut badań nad współczesnym faszyzmem". Chcą zbadać język jednego z najbardziej propagandowych tekstów w historii Europy, który przyczynił się do rozwoju zbrodniczej ideologii. W obsadzie m.in. Występują: Aleksandra Bożek, Mamadou Góo Bâ, Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Natalia Łągiewczyk i Oskar Stoczyński. Premiera 23 marca.

8. "STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW", OCH-TEATR, WARSZAWA
Piotr Ratajczak, który w Teatrze Polonia reżyserował "Żeby nie było śladów" według nagrodzonej Nike książki Cezarego Łazarewicza o Grzegorzu Przemyku, teraz zajął się "Stowarzyszeniem umarłych poetów" Toma Schulmana. Ekscentrycznego nauczyciela, w którego w filmie Petera Weira wcielił się Robin Williams, w Och-Teatrze zagra Wojciech Malajkat - rektor warszawskiej Akademii Teatralnej. Reżyser zapowiada: "Historia Johna Keating'a i uczniów Akademii Weltona jest marzeniem o szkole i świecie, gdzie możliwe jest spotkanie z człowiekiem, który potrafi zmienić nasze życie. Prawdziwym autorytetem". Premiera 28 marca.

9. "CESARZ", TEATR ATENEUM, WARSZAWA
Mikołaj Grabowski przenosi na scenę "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego - opowieść o władcy Etiopii Hajle Sellasje I i jego dworskiej świcie, szukając współczesnych odniesień. W obsadzie m.in. Maria Ciunelis, Marcin Dorociński oraz Marian Opania. Premiera 30 marca.

10. "IRONBOUND. ZA TORAMI, ZA MOSTEM", TEATR NARODOWY, WARSZAWA
Prapremiera polska sztuki Martyny Majok, mieszkającej w USA, a pochodzącej z Bytomia dramatopisarki, laureatki Nagrody Pulitzera. "Ironbound" to historia Darii, imigrantki z Polski, sprzątaczki na przedmieściach przemysłowego miasta w New Jersey, inspirowana częściowo życiem matki autorki. Spektakl wyreżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz, a w roli głównej wystąpi Ewa Konstancja Bułhak. Premiera 30 marca

(Dorota Wyżyńska, „Panny z Wilka", Masłowska i "Mein Kampf"- 10 premier teatralnych marca, na które czekamy”, 28.02.2019)