Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza w czwartek 14 marca na promocję książki Rafała Podrazy „Anna Jantar, ikona z przypadku?”. Spotkanie z autorem w akademiku legnickiej PWSZ przy ul. Mickiewicza 10 poprowadzi prezeska SPTM Krystyna Zajko-Minkiewicz, a uświetni je recital Anny Żebrowskiej, która zaśpiewa największe przeboje Anny Jantar. Początek o 17.30.


„Co ja w tobie widziałam”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Tyle słońca w całym mieście” „Nic nie może wiecznie trwać” to największe przeboje Anny Jantar (Kukulskiej), bardzo popularnej i lubianej piosenkarki lat 70. ubiegłego wieku, której karierę zakończyła śmierć w katastrofie lotniczej powracającego z Nowego Jorku samolotu LOT „Mikołaj Kopernik” na Okęciu w 1980 roku.

Czy gdyby nie śmierć w potwornej katastrofie Anna Jantar tak zapadłaby w pamięci Polaków? - Nikt nie wie, jakby było, gdyby było - mówi filozoficznie Rafał Podraza, zastrzegając, że jest fanem piosenkarki, organizował festiwale jej piosenek i zabrał mnóstwo materiałów na jej temat. Wydanie książki to jest zamknięcie pewnego etapu w jego życiu, jakim była właśnie Anna Jantar. Autor książki przyznaje, że zafascynował go głos Anny Jantar. - Bardzo ciekawa barwa, nowocześnie śpiewająca, tam było to coś - wyjaśnia.

Dlaczego Rafał Podraza napisał książkę i czego się z niej dowiemy – o tym podczas legnickiego spotkania opowie sam autor. - Anna Jantar to niewątpliwa gwiazda polskiej piosenki, według wielu – największa; „ikona piosenki”, „najwybitniejsza piosenkarka pokolenia”. Pytanie, jakie postawiłem w tej książce, brzmi: skąd to przekonanie? Mam nadzieję, że studium socjologiczne „Anna Jantar. Ikona z przypadku?” przynajmniej częściowo na nie odpowie. Moje przemyślenia to subiektywne odczucia, a nie kropka nad „i” czy próba podważania dorobku Anny. Znak zapytania, który postawiłem na końcu podtytułu, jest bardzo istotny. To on był przyczyną stawiania pytań i… próby odpowiedzi – wyjaśnia Rafał Podraza.

- Wśród publikacji poświęconych Annie Jantar to ważna i moim zdaniem potrzebna pozycja. Fenomen wciąż niesłabnącej popularności i legendy „bursztynowej dziewczyny” Rafał Podraza opisuje pod kątem socjologiczno-psychologicznym. Przedstawia bogaty materiał źródłowy, przytacza opinie i fakty, z którymi trudno dyskutować. Tym bardziej jest to cenna publikacja, że autor zna temat jak niewielu, należy bowiem do osób, które w swoim czasie zrobiły wiele dla utrwalenia pamięci o piosenkarce (m.in. wymyślił i zorganizował pierwszy Festiwal Piosenki im. Anny Jantar, z jego inicjatywy amfiteatr we Wrześni nosi jej imię). Moim zdaniem ta książka to obowiązkowa lektura nie tylko dla fanów artystki – przekonuje polonistka i publicystka Mariola Pryzwan, autorka biografii literackich Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Anny Jantar, Anny German i Zbigniewa Cybulskiego.

Rafał Podraza (ur. 1977 w Jaworze) dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, członek Związku Literatów Polskich. Przez wiele lat mieszkał w Lubinie i Legnicy współpracując z lokalnymi tygodnikami.  Aktualnie mieszka w Szczecinie. Na koncie ma pięć tomików poezji: „Życie przez palce mi przecieka” (1998), „Moja Intymność” (2006), „Przemijanie…” (2008), „Z Jasnorzewską w tle. Wiersze o miłości” (2010), „bilans. 1987-2012” (2012) i cztery książki: „Magdalena, córka Kossaka” (2007), „Wojciech Kossak” (2012), „Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” (2012), „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” (2013).

Grzegorz Żurawiński