Każdy z nominowanych do WARTO ma szansę na dwie nagrody – tę przyznawaną przez jury w każdej z pięciu kategorii i przez publiczność, która spośród wszystkich nominacji wybierze w internetowym głosowaniu swojego laureata.  Tym razem w gronie nominowanych w kategorii teatr znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki, reżyserki, dramaturżki - do nich w ubiegłym roku należała scena. Tak pisze Magda Piekraska.

(…)

W jury złożonym z dziennikarzy, krytyków i recenzentów teatralnych zasiadają Dagmara Chojnacka, Jolanta Kowalska, Aleksandra Konopko, Grzegorz Chojnowski i Magda Piekarska. Tym razem w gronie nominowanych znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki, reżyserki, dramaturżki – do nich w ubiegłym roku należała scena.

(…)

Magda Drab, aktorka, dramaturżka, reżyserka, nominowana za ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami, która co roku przynosi ciekawe efekty - tym razem w postaci spektaklu z własnym tekstem i we własnej reżyserii, zatytułowanego "Dzielni chłopcy" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, którego Drab jest aktorką od kilku sezonów. Jej dramaty doczekały się kilku laurów i wyróżnień (m.in. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna za "Słabych. Ilustrowany banał teatralny"), a jej autorski, znakomity monodram "Curko moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" przyniósł Drab w ubiegłym roku nagrodę The Best Off, dla najlepszego spektaklu offowego w Polsce. Drab "Curkę" zrealizowała w łódzkim Teatrze Zamiast, którego współzałożycielką była jeszcze jako studentka wydziału aktorskiego łódzkiej Filmówki. Dziś spektakl jest w repertuarze Teatru Modrzejewskiej, a w niedzielę 10 marca o godz. 19 będzie go można zobaczyć w Instytucie Grotowskiego. Współpracuje też z wrocławskim teatrem Układ Formalny. Jej dramat "Słowo na G", którego tematem jest przemoc seksualna wśród nastolatków, wyreżyserował Grzegorz Grecas. Obecnie Drab jako dramaturżka wraz z reżyserem Piotrem Cieplakiem przygotowuje w Legnicy premierę "Wyzwoleń", współczesną wersję dramatu Stanisława Wyspiańskiego - premiera 16 marca. Grzegorz Chojnowski mówi o niej: - W świecie wąskich specjalności wszechstronność jest rzadkością. A wszechstronność na wysokim poziomie to coś absolutnie wyjątkowego. Magda Drab potrafi chyba wszystko i zawsze o coś jej w tym wszystkim chodzi, zawsze też dba o formę swoich dzieł. Aktorstwo, dramatopisanie, off, teatr repertuarowy, dokumentalny, kreacja zbiorowa czy monodram - ciekawe, co będzie następnym razem. Warto czekać.

Reszta TUTAJ!

(Magda Pekarska, „WARTO 2019. Nominacje w kategorii "Teatr": Scena jest kobietą”, http://wroclaw.wyborcza.pl, 26.02.2019)