Dramat w autorskiej reżyserii Magdy Drab to sztuka o socjologicznym fenomenie, jakim jest środowisko kibiców piłki nożnej. Spektakl zrealizowany w konwencji widowiska sportowego otworzył bieżący sezon artystyczny w legnickim teatrze. Przedstawienia na Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (16 i 17 lutego) o godz. 19.00. Przedpołudniowe 15 i 19 lutego o godz. 11.00.

  • Lionel Messi: Poświęciłem się opuszczając Argentynę, opuszczając rodzinę, by zacząć nowe życie. Zmieniłem przyjaciół, naród. Wszystko. Ale wszystko, co zrobiłem, uczyniłem dla piłki nożnej, by spełnić swoje marzenia.
  • Jerzy Pilch: Piłka nożna rozgrywana na trawie jest Bitwą pod Grunwaldem i jak każda bitwa zawsze uruchamia niesamowite pokłady głębinowych emocji.
  • Pier Paolo Pasolini: Futbol jest największą, po literaturze i miłości, przyjemnością na świecie.
  • Umberto Eco: Nie lubię kibica, bo ma dziwny rys charakteru: nie rozumie, dlaczego ty nie jesteś kibicem i stara się rozmawiać z tobą tak, jakbyś nim był.
  • Tadeusz Konwicki: Mecz jest zminiaturyzowaną historią ludzkości.
  • Jorge Luis Borges: Piłka nożna jest popularna, bo głupota jest popularna.
  • George Orwell: Futbol ma się nijak to fair play. Łączy się z nienawiścią, zazdrością, przechwalaniem się, lekceważeniem wszelkich reguł i sadystyczną przyjemnością z oglądania przemocy. Innymi słowy to wojna minus strzelanie.
  • Björk: Piłka nożna to festiwal płodności. Jedenaście plemników próbuje dostać się do jajeczka. Żal mi bramkarza.

Piłka nożna i jej kibice są jak życie. Jest silna potrzeba grupowej przynależności, wielkie emocje, duże pieniądze, radość i łzy, ale są też agresja, korupcja, narkotyki i polityka. Wszystko to obejrzycie w „Dzielnych chłopcach”.

- Strach i niezrozumienie świata kibiców i kiboli kompletnie mi nieznanego, ale obrośniętego mitami i stereotypami powielanymi w mediach i wywołującymi skrajne emocje, były motorami pomysłu, by zmierzyć się z tym tematem. Wizerunek kibiców na ogół jest bardzo prosty, czym oni zresztą są zrażeni, a w sumie to nie jest takie czarno-białe. Są kibice, którzy honorowo oddają krew i ci, którzy robią wszystko, żeby tę krew przelać – objaśnia autorka i reżyserka spektaklu Magda Drab, która dla podkreślenia autorskiego sprzeciwu wobec medialnych uproszczeń przyjęła na siebie rolę Pięknej Pani z Telewizji i narratorki scenicznej opowieści.

Spektakl zrealizowany został w konwencji widowiska sportowego, co podkreśla stadionowa scenografia (Izabela Stronias), m.in. wykorzystanie wykładziny imitującej trawę, ale także rozmieszczenie publiczności na scenie na przeciwległych trybunach imitujących te prawdziwe, znane z piłkarskich zmagań.  Klimat ten wzmacnia agresywna muzyka grana na bębnach (Amadeusz Naczyński), piłkarskie przyśpiewki oraz klubowe szaliki rozdawane widzom.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Z szarej masy zapełniającej trybuny podczas meczów piłkarskich autorka wyłuskała pięć różnych osobowości, by poobserwować, jak “dzielni chłopcy” radzą sobie poza stadionem. W jej teatralnym laboratorium fani drugoligowego NKS-u (Naszego Klubu Sportowego) muszą wskoczyć w inne role społeczne: ojca, syna, brata, przyjaciela, przyjaciółki… Okazują się w nich nieporadni, pogubieni, samotni, delikatni i zaskakująco podatni na zranienie.

Spektakl uczestniczy w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Grają: Magda Skiba, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Drab, Robert Gulaczyk, Bartek Bulanda, Rafał Cieluch, Albert Pyśk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk oraz Mariusz Sikorski.

Bilet 32 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja tel.: 76 72 33 505, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet online: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński