Reżyser Przemysław Wojcieszek rozpoczął w internecie zbiórkę funduszy na realizację drugiego odcinka serialu kryminalnego “Czarne Pola”. – Rozszerzymy nasz świat. Wprowadzamy nowe wątki i nowych bohaterów – obiecuje. W rolach głównych aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy: Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk. Pisze i zachęca do wsparcia inicjatywy Piotr Kanikowski.


Zbiórka ruszyła wczoraj (w piątek 1 lutego - @KT) i potrwa 45 dni. Do zebrania jest 30 tysięcy złotych. Osoby, które chcą wesprzeć projekt Wojcieszka, mogą dokonywać wpłat za pośrednictwem portalu crowdfundingowego PolakPotrafi.pl BEZPOŚREDNI LINK TUTAJ . W zamian za datek można otrzymać bonusy – tym cenniejsze, im bardziej hojny jest darczyńca. Są to m.in. natychmiastowy dostęp do pilota, fotos z autografami twórców, subskrybcja drugiego odcinka, katolog z making off pilota, spotkanie z twórcami serialu itd.

Pierwszy sezon “Czarnych Pól” jest rozpisany na dziesięć półgodzinnych odcinków. Przemysław Wojcieszek – autor m.in. głośnych spektakli Teatru Modrzejewskiej “Made in Poland” i “Hymn narodowy”, ale też filmów (np. “Poniedziałek”, “Głośniej od bomb”, “W dół kolorowym wzgórzem”, itd.) -  zdecydował się zrealizować go bez sięgania po państwową dotację czy pieniądze sponsorów, by zachować niezależność. I bezkompromisowość.

W grudniu 2018 roku grupa donatorów, która wspiera Wojcieszka od początku, poznała odcinek pierwszy „Czarnych Pól” pt. „Zdrowaś Mario”. Został nakręcony niemal w całości na legnickim Nowym Świecie. Drugi będzie nosił tytuł “Patriarcha”. Historia dzieje się w niewielkiej miejscowości, gdzie władzę dzierżą przedsiębiorczy ksiądz proboszcz i potężny kombinat. Którejś nocy na brzegu jeziora zostają znalezione zwłoki zbyt dociekliwego lokalnego prawnika. Rusza śledztwo, prowadzone przez dwóch policjantów. W serialu grają ich Albert Pyśk i Mateusz Krzyk. W pilocie dochodzi do ich konfrontacji z charyzmatycznym proboszczem (w tej roli niezawodny jak zawsze Paweł Palcat).

“Wykorzystujemy konwencję serialu kryminalnego, aby w sposób wielowątkowy opowiedzieć o dzisiejszej Polsce. Z jednej strony opowiadamy wciągającą historię, z drugiej – z pasją dokumentalistów i historiografów rozbieramy na części pierwsze Polskę w trakcie politycznego i społecznego przesilenia. Serial fabularny jest jedyną formą, która pozwoli nam tego dokonać w sposób złożony i dogłębny. Chcemy nie tylko rozrywki, ale też prawdziwego portretu Polski i Polaków w czasach rządów populistycznej prawicy. Robimy serial, którego nie ma odwagi zrobić nikt inny i robimy go dobrze. Uda nam się tylko wtedy, kiedy będziecie częścią naszego teamu!” – głosi deklaracja zamieszczona na PolakPotrafi.pl.

Poza Krzykiem, Palcatem i Pyśkiem w “Czarnych Polach” zagrają wrocławska aktorka Sylwia Boroń i znany w Legnicy m.in. z roli Szczuki Wiesław Cichy. Muzykę – świetną – napisał Filip Zawada.

(Piotr Kanikowski, „Wojcieszek zbiera na drugi odcinek “Czarnych Pól””, http://24legnica.pl, 2.02.2019)