W nocy z czwartku na piątek (25 stycznia od godz. 0.05) gościem Barbary Marcinik i radiowej „Trójki pod Księżycem” będzie m.in. Jacek Głomb. Okazją do łączenia ze studiem radiowym w Legnicy jest pierwsza tegoroczna premiera Teatru Śląskiego w Katowicach, jaką był spektakl „Wiele demonów” wyreżyserowany przez legnickiego twórcę na podstawie powieści Jerzego Pilcha.


Z zapowiedzi autorki programu: Po wydaniu poświęconym nowemu rokowi w Teatrze Polskim we Wrocławiu, wydanie TPK na linii Warszawa – Katowice, spotkamy się bowiem po latach z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

To jedyny w Polsce teatr, któremu patronuje autor "Wesela", a on sam urodził się 150 lat temu. Zeszłoroczna premiera tego teatru – "Pod presją" w reżyserii mai Kleczewskiej – otrzymała na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie Grand Prix, będąc zarazem jednym z najsłynniejszych spektakli 2018 roku. Posłuchamy krótkiej wypowiedzi Sandry Korzeniak, odtwórczyni roli głównej w tym przedstawieniu.

Pierwszą premierę 2019 roku wyreżyserował dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy – Jacek Głomb. To "Wiele demonów" wg Jerzego Pilcha. Połączymy się z Legnicą, a naszym gościem w studiu Radia Katowice będzie dyrektor Teatru Śląskiego, aktor, reżyser – Robert Talarczyk.

Zapytamy  o dalsze plany Teatru Śląskiego, ale będziemy wspominali inne słynne przedstawienia z lat poprzednich, jak "Piąta Strona Świata" wg Kazimierza Kutza czy "Drach" wg Szczepana Twardocha. Tak składa się, że aż trzy przywołane tytuły najpierw mieli okazję poznać słuchający Trójki, stąd my mamy możliwość przypomnienia fragmentów naszych lektur, powieści, których adaptację oglądali później widzowie Teatru Śląskiego.

Pan Robert Talarczyk obiecał też pewną niespodziankę. Śląsk, zarazem jego historia – powstania – staną się również ważnymi wątkami naszej rozmowy.

Zapraszamy na ostatnie w tym roku, styczniowe wydanie "Trójki Pod Księżycem" w piątek (25.01) od godz. 0.05 do 2.00 Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

(Barbara Marcinik, „Teatr Śląski – liderem!” https://www.polskieradio.pl, 24.01.2019)