Dramat w autorskiej reżyserii Magdy Drab to sztuka o socjologicznym fenomenie, jakim jest środowisko kibiców piłki nożnej. Spektakl zrealizowany w konwencji widowiska sportowego był pierwszą premierą artystycznego sezonu 2018/2019. Najbliższe przedstawienia na Scenie Gadzickiego w piątek i sobotę (18 i 19 stycznia) o godz. 19.00 oraz we wtorek 22 stycznia o godz. 11.00.


Pierwotna wersja dramatu powstała w ramach stypendium ministra kultury i zaprezentowana została publicznie po raz pierwszy w formule inscenizowanego czytania na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w czerwcu 2015 roku. - Wizerunek kibiców na ogół jest bardzo prosty, czym oni zresztą są zrażeni, a w sumie to nie jest takie czarno-białe. Są kibice, którzy honorowo oddają krew i ci, którzy robią wszystko, żeby tę krew przelać – mówiła wówczas Magda Drab, która dla podkreślenia autorskiego sprzeciwu wobec medialnych uproszczeń przyjęła na siebie rolę Pięknej Pani z Telewizji i narratorki scenicznej opowieści.

Spektakl zrealizowany został w konwencji widowiska sportowego, co podkreśla stadionowa scenografia (Izabela Stronias), m.in. wykorzystanie wykładziny imitującej trawę, ale także rozmieszczenie publiczności na scenie na przeciwległych trybunach imitujących te prawdziwe, znane z piłkarskich zmagań.  Klimat ten wzmacnia agresywna muzyka grana na bębnach (Amadeusz Naczyński), piłkarskie przyśpiewki oraz klubowe szaliki rozdawane widzom.

- Strach i niezrozumienie świata kibiców i kiboli kompletnie mi nieznanego, ale obrośniętego mitami i stereotypami powielanymi w mediach i wywołującymi skrajne emocje, były motorami pomysłu, by zmierzyć się z tym tematem. Tekst sztuki ma swoje korzenie dokumentalne, w czym pomogli mi kibice GKS Katowice, legnickiej Miedzi i łódzkiego Widzewa – objaśnia autorka i reżyserka sztuki Magda Drab.
 
Piotr Kanikowski
, 24legnica.pl: Z szarej masy zapełniającej trybuny podczas meczów piłkarskich autorka wyłuskała pięć różnych osobowości, by poobserwować, jak “dzielni chłopcy” radzą sobie poza stadionem. W jej teatralnym laboratorium fani drugoligowego NKS-u (Naszego Klubu Sportowego) muszą wskoczyć w inne role społeczne: ojca, syna, brata, przyjaciela, przyjaciółki… Okazują się w nich nieporadni, pogubieni, samotni, delikatni i zaskakująco podatni na zranienie.

Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl: W pewnych momentach przedstawieniu udaje się dotknąć innego, znacznie głębszego wymiaru szczególnej egzaltacji kibiców. W tym powtarzanym niczym refren: „Na stadionie każdy znajdzie coś dla siebie”, nawet niezbyt wrażliwe ucho usłyszy charakterystyczną dla epoki płynnej ponowoczesności mantrę nieudolnie próbującą zaspokoić półświadomy głód sacrum. Nieprzypadkowo pierwotny, napisany jeszcze w 2015 roku, tekst „Dzielnych chłopców” podzielony był na rozdziały cytujące dziesięć starotestamentowych przykazań.

W spektaklu grają: Magda Skiba, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Drab, Robert Gulaczyk, Bartek Bulanda, Rafał Cieluch, Albert Pyśk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk oraz Mariusz Sikorski.

Bilet 32 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja tel.: 76 72 33 505, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet online: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński