Plebiscyt na najpopularniejszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski 2018 rozstrzygnięty! Wystawiony przez Teatr Żydowski w Warszawie spektakl "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego zdobył największą liczbę głosów, które do 2 grudnia na stronie internetowej www.tftp2018.tvp.pl mogli oddawać widzowie TVP Kultura. Zwycięski spektakl zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura 18 grudnia o godz. 20:20.


Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski to cykliczne wydarzenie przygotowywane razem z Agencją Kreacji Teatru Telewizji. Zostało zainaugurowane w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. W 2018 roku odbywało się ono pod auspicjami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrane inscenizacje ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych były w TVP Kultura emitowane co miesiąc od marca 2018 (z wakacyjną przerwą). Do 20 listopada zostało zaprezentowanych siedem wyjątkowych i nagradzanych spektakli przygotowanych przez czołowe polskie sceny.

"Matki" wyreżyserowany przez Pawła Passiniego to spektakl/performance/spotkanie według pomysłu Gołdy Tencer, którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie w maju 2016 roku. Scenariusz Patrycji Dołowy odwołuje się do tragicznych historii żydowskich dzieci, które w czasie II wojny światowej były oddawane przez matki polskim kobietom, gdyż tylko to było dla nich ratunkiem przed śmiercią.

Twórcy przedstawienia tak mówią o intencjach ich spektaklu: "Czym jest dla matki ten moment tuż przed decyzją? Przed tą, by zacząć uczyć dziecko, jak zapomnieć jej i swoje własne imię. I chwilę potem, gdy ich imiona są już tylko słowami zapisanymi na małej karteczce schowanej pod ziemią wraz z innymi imionami - karteczkami. I przed decyzją drugiej mamy, by uczynić nieznane dziecko swoim. Dziś, razem z zupełnie już dorosłymi dziećmi z „koszyków”, próbujemy być z obiema mamami w ich momentach tuż przed. Po omacku szukamy w tych chwilach odpowiedzi na pytania, które będą musiały paść. Pytania o tożsamość, ciągłość, powinność. Pytania, które uwierają i rozpychają się w słowie matka, domagając się uwagi".

Niezwykły w spektaklu jest udział członków Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu: Elżbiety Ficowskiej i Joanny Sobolewskiej - Pyz oraz Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, którzy opowiadają o autentycznych przeżyciach związanych z odkrywaniem swoich historii, prawdy o ich żydowskich i polskich matkach.

W plebiscycie brały udział również spektakle:

  • „ŚLUB”, reż. Anna Augustynowicz, koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Kochanowskiego w Opolu
  • „KRAWIEC NITECZKA”, reż. Jarosław Kilian, Teatr Lalka w Warszawie
  • „ZABIJANIE GOMUŁKI”, reż. Jacek Głomb, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
  • „WESELE. Wyspiański-Malczewski-Konieczny”, reż. Włodzimierz Staniewski, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
  • „BÓG NIŻYŃSKI”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
  • „WSZYSTKO O MOJEJ MATCE”, reż. Michał Borczuch, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.


(„Plebiscyt na najpopularniejszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski 2018 rozstrzygnięty!”, http://tvpkultura.tvp.pl, 4.12.2018)