8 grudnia startuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. W konkursie polskim Inferno zostanie zaprezentowanych 13 spektakli. Wśród nich będą „Biesy” wg Dostojewskiego zrealizowane przez Jacka Głomba z zespołem legnickiego Teatru Modrzejewskiej, które zaprezentowane zostaną w niedzielę 9 grudnia. W dodatku Życie Regionów pisze Małgorzata Piwowar.


Festiwalowe motto "Dziwny jest ten świat" zaczerpnięto ze znanego utworu Czesława Niemena. - Usłyszałem ten tekst w interpretacji Krzysztofa Globisza na koncercie finałowym Piosenki Aktorskiej - wyjaśnia Bartosz Szydłowski, dyr. artystyczny festiwalu. - Niesamowicie go wypowiedział - między rozpaczą, poczuciem samotności, bezsilności, ale równocześnie z wielką nadzieją, że jeszcze wszystko się może odmienić. I to przesłanie towarzyszyć nam będzie w tym roku wyjątkowo intensywnie, mam nadzieję.

Festiwal zainauguruje premiera "Mistrza i Małgorzaty" według Michaiła Bułhakowa w reżyserii Pawła Passiniego z nowohuckiego Teatru Ludowego. W czasie tegorocznej "Boskiej komedii" będzie można zobaczyć 26 spektakli, spotkać wielu ludzi teatru zjeżdżających na tę imprezę nie tylko ze swoimi przedstawieniami, ale także, by się po prostu spotkać.

- Kiedy festiwal się pojawił, miał w sobie wiarę i marzenie, że przez opowieść teatralną można powiedzieć coś istotnego o współczesnym człowieku - wspomina Bartosz Szydłowski. - W jego tytule jest przecież odwołanie do Dantego, który w swoim słynnym dziele zawarł niemal całą wiedzę na temat swoich czasów i ówczesnego myślenia o człowieku. Z taką aspiracją rozpoczęliśmy pierwszą edycję festiwalu. Brakowało wówczas w Polsce festiwalu "konsumującego" najważniejsze wydarzenia teatralne i tworzącego platformę spotkań dla twórców. Nawet jeśli ktoś wcześniej widział spektakl - warto go zobaczyć po raz drugi w Krakowie, bo w kontekście innych przedstawień często inaczej wybrzmiewa. Na "Boską komedię" przyjeżdża też wielu gości ze świata, żeby zobaczyć nasz teatr. Międzynarodowe jury, złożone z krytyków i dyrektorów światowych festiwali teatralnych, co roku przyznaje statuetkę Boskiego Komedianta dla najlepszego przedstawienia oraz reżysera, scenografa, kompozytora, aktora i aktorki.

W konkursie polskim Inferno zostanie zaprezentowanych 13 spektakli. Krystyna Janda wystąpi w monodramie "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer - opartym na wspomnieniach Sabiny Baral, polskiej Żydówki zmuszonej do emigracji po marcu 1968 r. Antysemityzm jest także tematem spektaklu "1946" Remigiusza Brzyka z Teatru im. Sterana Żeromskiego w Kielcach. Krzysztof Warlikowski pokaże spektakl "Wyjeżdżamy" Hanocha Levina z Nowego Teatru w Warszawie. Będzie też można zobaczyć przedstawienie "Pod presją" z Teatru im. S. Wyspiańskiego w Katowicach zrealizowane przez Maję Kleczewską, w którym główną rolę kobiety na skraju załamania nerwowego zagrała Sandra Korzeniak.

Dwukrotny laureat Boskiego Komedianta - Michał Borczuch - pokaże dwa spektakle: "Żaby" Arystofanesa Teatru Studio z Warszawy oraz z krakowskiego Teatru Słowackiego "Czarne papugi" zainspirowane tekstem chilijskiego autora Alejandro Moreno Jashesa, zrealizowane w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W konkursie biorą też udział "Murzyni we Florencji" wg powieści Vedrany Rudan Teatru Nowego Proxima, w reżyserii Iwony Kempy, "Spektakl dla turystów" Wojtka Ziemilskiego będący wspólnym przedsięwzięciem Komuny Warszawa i Mladinsko Theatre, a także "Konformista 2029" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

W konkursie Inferno pojawi się także spektakl adresowany do młodych widzów - "Zagubiony chłopiec" w reżyserii Pawła Passiniego wg tekstu Artura Pałygi. Z legnickiego teatru przyjadą "Biesy" wg Dostojewskiego zrealizowane przez Jacka Głomba. Widzowie będą też mogli zobaczyć "Wujaszka Wanię" Czechowa w reżyserii Iwana Wyrypajewa w gwiazdorskiej obsadzie - z Anną Nehrebecką, Teresę Budzisz--Krzyżanowską, Karoliną Gruszką, Andrzejem Sewerynem, Maciejem Stuhrem.

W Sekcji Paradiso uwzględniającej w tym roku nowe choreografie widzowie będą mogli zobaczyć m.in. "Jumpcore" Pawła Sakowicza - widowisko taneczne inspirowane biografią amerykańskiego tancerza Freda Herko. Nowe przedstawienie "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" ze Starego Teatru pokażą Monika Strzępka i Paweł Demirski.

Sceny Dantejskie, czyli program spotkań towarzyszących "Boskiej komedii", rozpocznie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki od rozmowy z Krystianem Lupą i Januszem Palikotem. Tematem będzie motto tegorocznego festiwalu "Dziwny jest ten świat".

W festiwalowej otwartej debacie dotyczącej polskiego teatru dyskutować będą młodzi litewscy reżyserzy i studenci Yany Ross. Festiwal potrwa do 16 grudnia.

(Małgorzata Piwowar, „Między rozpaczą a nadzieją”, Rzeczpospolita Życie Regionów, 3.12.2018)