Jak znaleźć mecenasa? – to trudna sztuka w dzisiejszych czasach, nie mniej jednak tego wyzwania podjął się dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb. Na ostatniej zwołanej konferencji prasowej przedstawił on dziennikarzom obecną sytuację finansową kierowanej przez niego instytucji i ogłosił, że pragnie po bolesnej i niespodziewanej stracie dotychczasowego hojnego sponsora, jakim była KGHM „Polska Miedź” S.A., znaleźć równie szczodrego następcę lub następców. Pisze Ewa Jakubowska.


Strata tego mecenasa jest dotkliwa, gdyż nieprzerwanie przez 10 lat aż do 2016 roku, od miedziowego potentata corocznie na konto teatru wpływało od 300 tys do 500 tys. zł w zależności od realizowanego projektu.

Temat finansów legnickiego przybytku Melpomeny był już wcześniej kilkakrotnie poruszany przy okazji zapowiedzi premier lub ogłaszania zdobytych przez teatr nagród, a niedawno nawet posłużył zespołowi teatralnemu do napisania otwartego listu skierowanego do kandydatów na fotel prezydenta miasta. I nic w tym chyba dziwnego, gdyż już od czasów starożytnych działalność artystów i teatrów w dużej mierze opierała się na mecenacie. A być mecenasem sztuki to w dzisiejszych czasach splendor, na który pozwolić mogą sobie tylko rzutcy przedsiębiorcy dobrze prosperujących firm.

Dzisiaj aby realizować swoje przedsięwzięcia teatr musi pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł. Od lat główną rolę mecenasów teatrów odgrywają samorządy oraz MKiDN, a sami artyści wspomagają się sięgając po fundusze europejskie, granty i inne zewnętrzne środki.

- Teatr przeżywa obecnie kłopoty finansowe, choć wychodzimy z nich na razie dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiemu - mówi Jacek Głomb dyrektor teatru - Ale przyszedł moment, że musimy patrzeć w przyszłość i jeszcze bardziej zaktywizować się w szukaniu nowych środków finansowych. Wpadliśmy też na pomysł, by publicznie ogłosić, że teatr w Legnicy szuka sponsora strategicznego. Głównie chodzi, o to aby pomagać sfinansować nasze projekty artystyczne. Bo na utrzymanie teatru tj. budynku, aktorów pieniądze otrzymujemy od władz samorządowych – Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta. Dlatego apeluję tą drogą, ale również będą także to czynił poprzez inne środki, do wszystkich, którzy chcieliby wspomóc nas i przyczynić się do powstania i zrealizowania spektakli. Jesteśmy teatrem o wyraźnej i znanej marce w Polsce i w świece. Świadczy o tym nasz dorobek teatralny – aż dziewięć sztuk legnickich trafiło na szklany ekran czym nie może się pochwalić żaden inny teatr w Polsce. Także nagrody zespołowe i indywidualne podkreślają naszą jakość i profesjonalizm jako instytucji artystycznej.

Jacek Głomb przypomina, że współpracując z byłym mecenasem legnickiego teatru KGHM Polska Miedź S.A. zrealizowali głośny spektakl „Orkiestra” w podziemiach kopalni, który opowiadał o dziejach Zagłębia Miedziowego. Ten spektakl doczekał się także wersji telewizyjnej i zdobył wyróżnienie. Dlatego przyszły sponsor może liczyć wprawdzie na niewymierne, ale prestiżowe korzyści wspierania artystów.

Przyłączamy się do apelu Teatru Modrzejewskiej o pomoc w finansowaniu sztuk, bo skoro są miłośnicy sportu – aktywizacji ruchowej, to z pewnością powinni się znaleźć także i tacy, którzy doceniają wzloty umysłu.

APEL
TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY POSZUKUJE SPONSORA STRATEGICZNEGO!!!


Legnicki teatr istnieje od ponad 40 lat. Jesteśmy jedyną profesjonalną instytucją artystyczną na terenie byłego województwa legnickiego. Od 2009 roku finansuje nas samorząd województwa dolnośląskiego i miasto Legnica. Pokrywa to podstawowe koszty utrzymania (pensje i inne koszty stałe). Środki na uprawianie sztuki musimy zdobyć sami.

Nasz dotychczasowy dorobek to przede wszystkim 253 teatralne premiery oraz kilkadziesiąt zespołowych i indywidualnych nagród na krajowych przeglądach i festiwalach, także tych najważniejszych i najbardziej prestiżowych. Można tu wymienić np. ministerialny Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni czy Ogólnopolski Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Legnicki teatr wędruje po Europie, a nawet dalej. Nasze przedstawienia oglądała publiczność m.in. w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Zawitaliśmy do Turcji i Rosji (także na Syberię), a nawet za Ocean: do USA i Argentyny.

Znakiem firmowym Teatru Modrzejewskiej są spektakle według sztuk dramaturga wszech czasów Williama Szekspira (m.in. „Koriolan”, „Hamlet, książę Danii”, „Otello”), nagradzane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, dramaty współczesne (m.in."Made in Poland", "Osobisty Jezus", „III Furie”), a także spektakle inspirowane historią miasta i regionu (m.in. "Ballada o Zakaczawiu", "Wschody i Zachody Miasta", "Łemko", "Orkiestra", "Człowiek na moście").

W roku 2016 zrealizowaliśmy pierwszą w dziejach polskiego teatru koprodukcję polsko-macedońską – spektakl "Przerwana odyseja", przygotowany wspólnie z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje pod patronatem ministerstw kultury obu krajów. W planach jest artystyczna współpraca polsko-gruzińska.

Zorganizowany w Legnicy Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto” (2007, 2009) zaowocował spektaklami grup m.in. z USA, Gruzji, Rosji i Hiszpanii, przynosząc teatrowi Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia. Teatr był także współorganizatorem dwóch edycji (2011, 2012) Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy, który prezentował legnickiej publiczności najciekawsze dokonania krajowych scen dramatycznych.

Jakość i ogólnopolskie zainteresowanie legnicką sceną odzwierciedlają nie tylko setki recenzji i dziesiątki nagród, ale także realizacje dla Teatru Telewizji. Na szklany ekran trafiło dziewięć legnickich przedstawień (ostatnie – „Zabijanie Gomułki” – w październiku 2018 r.). Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden inny teatr w Polsce.

Telewizyjny zapis spektaklu "Made in Poland" zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” Wrocław 2007, pokonując ponad 800 konkurentów z całego świata. Także telewizyjna wersja "Orkiestry" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba doczekała się międzynarodowej nagrody, jaką było wyróżnienie (jako jedynej polskiej produkcji) przyznane w 2014 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Na legnickiej scenie reżyserowało wielu twórców, w tym: Waldemar Krzystek, Jacek Głomb, Lech Raczak, Paweł Kamza, Przemysław Wojcieszek, Piotr Cieplak, Marcin Liber, Ondrej Spišák i inni. Teatr jest także wychowawcą aktorskich talentów, które w Legnicy rozpoczynały swoje ogólnopolskie kariery teatralne i filmowe – to m.in. Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz i Janusz Chabior.

W 2017 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś Sejmik Województwa Dolnośląskiego Honorową Odznaką Złotą „Zasłużony dla Dolnego Śląska”. Nagradzano także inicjatora i twórcę tego teatralnego szlaku, od 1994 roku dyrektora legnickiego teatru, Jacka Głomba. W 2002 roku otrzymał najbardziej prestiżową w Polsce nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez Miesięcznik „Teatr”. W 2013 roku odebrał Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski; w 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś wiosną 2018 roku Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera wyróżniła nagrodą i tytułem „Człowieka Teatru 2018 r.”.

W latach 2006-2015 strategicznym sponsorem legnickiego teatru był KGHM Polska Miedź S.A. Najważniejszym wspólnym osiągnięciem współpracy z tym mecenasem była realizacja spektaklu „Orkiestra” – pierwszej w historii artystycznej opowieści o „Orkiestra” – pierwszej w historii artystycznej opowieści o dziejach Zagłębia Miedziowego. Z powodzeniem grana na scenach w całym kraju, doczekała się ona także wersji telewizyjnej, nagrodzonej wyróżnieniem Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych CIRCOM.

(Ewa Jakubowska, „Teatr Modrzejewskiej szuka sponsora”, https://e-legnickie.pl, 28.10.2018)