W poniedziałek 22 października rozpoczynają się warsztaty teatralne dla młodzieży z Legnickiego Pola oraz młodzieży i dorosłych z Koskowic, które poprowadzą legniccy aktorzy: Anita Poddębniak, Albert Pyśk i Bartosz Bulanda. Edukacyjno-promocyjne zajęcia potrwają do końca listopada.


Oprócz zajęć z młodzieżą Joanna Rostkowska, pedagog teatru w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, poprowadzi otwarte dla mieszkańców gminy Legnickie Pole wykłady "Wokół spektaklu". Ponadto uczestnicy projektu obejrzą spektakl, wezmą udział w grze teatralnej oraz spotkają się z legnickimi aktorami. Te wyjazdowe spotkania z teatrem są możliwe dzięki dofinansowaniu MKiDN w programie „Kultura Dostępna”.

- Drugi rok z rzędu pozyskaliśmy ministerialne środki na działania teatralne w podlegnickich miejscowościach, w których – czasami – nie ma żadnych instytucji upowszechniania kultury. Kolejny z tych programów, który tym razem nazwaliśmy „Droga do teatru”, rozpoczęliśmy na początku czerwca br. w szkole podstawowej w Rzeszotarach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Miłkowicach. Drugi etap rozgrywał się we wrześniu w Spalonej dla dwóch grup młodzieżowych z miejscowej Szkoły Podstawowej oraz dla grupy nauczycieli – objaśnia koordynatorka programu Joanna Rostkowska.

"Poprzez warsztaty prowadzone w małych społecznościach, pozbawionych bezpośredniego dostępu do kultury oraz dyskusje, spotkania i spektakle w legnickim teatrze chcemy zaangażować ich mieszkańców do rozwoju przez teatr, a także wzmocnić lokalne społeczności proponując udział w wartościowych działaniach artystycznych. Organizując akcje teatralne w małych miejscowościach dajemy szansę na nowe doświadczenia nie tylko lokalnym społecznościom, lecz także sobie na rozwijanie edukacji teatralnej” – napisali w aplikacji programu „Droga do teatru” jego twórcy.

Grzegorz Żurawiński