Zbigniew Gluza – dziennikarz, działacz opozycji z okresu PRL-u, twórca i prezes Ośrodka Karta – będzie w piątek gościem Teatru Modrzejewskiej. Zapraszamy legniczan na otwarte spotkanie w Caffe Modjeska z okazji wydania dwutomowej “Księgi Stulecia Niepodległości” (godz. 19). Tego wieczoru w holu Starego Ratusza zostanie otwarta przygotowana przez Ośrodek Karta wystawa ” Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”. Pisze Piotr Kanikowski.


Legnica jest jednym z 14 miast, gdzie Ośrodek Karta prezentuje wystawę „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”. Przy pomocy starannie wyselekcjonowanego materiału źródłowego oraz najciekawszych zdjęć historycznych autorzy ekspozycji odtwarzają krok po kroku chronologię odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli. Wystawę można oglądać w holu teatru do końca października.

Swoistym dopełnieniem dla tego wydarzenia jest wydana przez Ośrodek Karta “Księga Stulecia Niepodległości”. To opis 60 wydarzeń od stycznia 1918 do września 2018 roku, które – zdaniem jej autorów – miały decydujący wpływ na ostatnie sto lat historii Polski. Podczas spotkania w Caffe Modjeska będzie można kupić to wydawnictwo w promocyjnej cenie 70 złotych, ale również porozmawiać o Polsce w wyjątkowym gronie.

Zbigniew Gluza, który będzie gościem Teatru Modrzejewskie w Legnicy, odpowiada za koncepcję “Księgi Stulecia Niepodległości”. Redakcją całości zajęła się Marta Markowska, która współpracowała z zespołem w składzie: Przemysław Bogusz, Milena Chodoła, Mariusz Fiłon, Amadeusz Kazanowski, Wojciech Rodak, Adam Safaryjski, Małgorzata Sopyło. Za stronę graficzną przedsięwzięcia odpowiada m.in. Andrzej Pągowski, jeden z najpopularniejszych polskich plakacistów.  W środku zamieszczono też 250 unikatowych fotografii  z Archiwum Fotografii Ośrodka Karta.

“Księga” nie jest zwykłą książką, nie jest zbiorem historycznych przyczynków – jest konsekwentnie budowanym obrazem całych stu lat Polski w kontekście bytu niepodległego. Ma fundamentalne znaczenie poznawcze – także edukacyjne. I może się stać podstawa debaty w różnych społecznościach” – pisze w zaproszeniu na piątkowy wieczór Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

(Piotr Kanikowski, „Z szefem Ośrodka Karta w Modjeskiej o Niepodległej”, http://24legnica.pl, 17.10.2018)