W przyszły weekend (26, 27 i 28 października) na Scenę Gadzickiego wraca hit poprzedniego sezonu: wyreżyserowana przez Łukasza Czuja „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby” na podstawie tekstów Bohumila Hrabala i Jarosława Haška. Pisze i zachęca Piotr Kanikowski.


Na “Lekcję tańca” składa się zgrabnie połączony w całość miks groteskowych anegdotek oraz dialogów zaczerpniętych z dzieł wielkich Czechów. Dopełniają go zainspirowane czeską literaturą, grane na żywo songi autorstwa Łukasza Matuszyka i Michała Chudzińskiego. Efekt jest znakomity. Wyszło przezabawne, słodko-gorzkie muzyczne przedstawienie pełne purnonsensowego humoru najwyższej próby.

Chyba nieprzypadkowo teatr przypomina ten wyborny spektakl w samym środku wyborczego zamieszania – kilka dni po pierwszej turze i kilka dni przed dogrywką – bo nic tak jak Hrabal z Haškiem nie pomagają w złapaniu zdrowego dystansu do polityki. Wśród bohaterów „Lekcji tańca” są działacze Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa, którzy w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym pana Bamby szukają naiwnego elektoratu. Płacąc tanią monetą pochlebstw, obietnicami bez pokrycia, wychylają kolejne kufle piwa, obżerają się parówkami serwowanymi przez Madame, flirtują i robią biznesy.

Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl: „Lekcja tańca…” to kolejny dowód na to, że gdyby Czesi nie istnieli, Polakom należałoby ich wymyślić. Po co? Ano po to, żebyśmy mogli z siebie się pośmiać, udając, że pokpiwamy z Czechów. Żeby gogolowskie: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” miało dla nas gorzki posmak, lecz żeby był to gorzki posmak czeskiego piwa”.

Piotr Bogdański, Tygodnik Wałbrzyski: „Muszę przyznać, że ekipa pod przewodnictwem reżysera Łukasza Czuja, skonstruowała prawdziwą bombę. To, co się dzieje na niewielkiej scenie, to prawdziwe szaleństwo”.

Sławomir Szczurek, Nowa Siła Krytyczna:”Tytuł brzmi okropnie. Plakat odstrasza. A Hrabalowo-Haškowe przedstawienie zaskakuje. Zgrany i dobry zespół, świetna scenografia – widowisko naprawdę śmieszne, tam gdzie trzeba straszne. Kawał porządnego teatru.”

„Lekcja tańca w ZakładzieWeselno-Pogrzebowym pana Bamby” w reż. Ł. Czuja; 26, 27, 28 października o godz. 19.00. BILETY 35 zł (ulgowy 28 zł). REZERWACJA: tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Piotr Kanikowski, „Wybierzcie się na “Lekcję tańca”. Rozdajemy bilety!”, http://24legnica.pl, 18.10.2018)