Promocją albumu fotograficznego i pokazem filmu zakończyła się w czwartek 27 września realizacja projektu „Droga do teatru” w gminie Miłkowice. W warsztatach udział wzięły dzieci i i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rzeszotarach. Pisze Lilla Sadowska.


„Droga do teatru” realizowana jest od czerwca przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w ramach projektu „Kultura dostępna”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach legnicki teatr wyrusza do miejscowości, w których nie ma gminnych ośrodków kultury, miejsc skupiających życie kulturalne, przez co dostęp do kultury jest trudniejszy.

Projekt rozpoczął się w gminie Miłkowice. Realizowany jest również w gminie Kunice gdzie działania także już trwają, na swoją kolej czeka gmina Legnickie Pole. W każdej z gmin w warsztatach bierze udział około 45 osób podzielonych na dwie grupy – dorosłych oraz dzieci i młodzież.

- Jego ideą jest dlatego „przywiezienie” kultury do tych małych miejscowości. W praktyce wygląda to tak, że aktorzy Teatru Modrzejewskiej przyjeżdżają do tych miejscowości i realizują warsztaty teatralne zakończone pokazem etiud, które są ich efektem – tłumaczy Joanna Rostkowska z Teatru Modrzejewskiej. - Warsztaty realizowane są z grupami młodzieży i dorosłych.

Oprócz warsztatów z aktorami, uczestnicy biorą udział w wykładach „Wokół spektaklu”. Prowadzi je Joanna Rostkowska, która opowiada ludziach, których podczas spektaklu nie widać, czyli na przykład o obsłudze sceny, a bez których jego realizacja nie mogłaby się udać.

„Droga do teatru” wiedzie też jego uczestników do Teatru Modrzejewskiej na jeden ze spektakli. Zanim jednak zasiądą na widowni, oglądają teatr od kuchni, a po spektaklu mają spotkanie z aktorami. Uczestnicy projektu na zakończenie otrzymują płytę, na której znajduje się dokumentacja fotograficzna i film z czasu jego trwania. Zyskują nie tylko doświadczenie, ale także nowe doświadczenia, a kontakt z aktorami i sceną często bywa zaczątkiem miłości do Melpomeny.

(Lilla Sadowska, „Gmina Miłkowice na „Drodze do teatru””, https://kulturalia.lca.pl, 28.09.2012)