W niedzielę 16 września o godz. 19.00 w gdańskim Teatrze Miniatura premiera „Wieloryba” wg książki Jerzego Limona w adaptacji Romualda Wiczy-Pokojskiego i reżyserii Jacka Głomba. Dwie godziny wcześniej, w tym samym miejscu, rozpocznie się przedpremierowe spotkanie powiązane z tematem „Wieloryba” i dyskusja pod hasłem: „Czy historia jest grą?”.


Czy historia jest obiektywna? Na ile tworzymy historię naszych krajów z intencją, na ile jest workiem, gdzie wrzucamy nasze fantazje, wyobrażenia, sny o potędze...? Kto pisze historię? Kto w nią gra? 16 września o 17 Teatr Miniatura zaprasza na spotkanie z autorem książki "Wieloryb" Jerzym Limonem, reżyserem Jackiem Głombem i gruzińskim reżyserem Andro Enukidze, które poprowadzi Romuald Wicza-Pokojski, autor scenariusza spektaklu "Wieloryb".

Spotkanie towarzyszy premierze spektaklu "Wieloryb", adaptacji niezwykłej książki, stanowiącej zbiór fikcyjnych archiwaliów: fragmentów poezji, dramatów, listów, dokumentów i legend, które układają się w tajemniczą i miejscami sensacyjną historię. Zamieszczona notka biograficzna przypisuje autorstwo tomu niejakiej Helenie Szymańskiej, pracownicy naukowej Columbia University, której dzieło i losy zakończone tragiczną śmiercią w Dubrowniku są pierwszym, choć nie ostatnim z zawiłych tropów, po których prowadzi czytelnika anglista i szekspirolog Jerzy Limon.

Mamy tu Kościół Starych Słowian założony przez byłych działaczy PZPR, Lecha Wałęsę, tajemniczą organizację amerykańskich Korektorów, zamieszaną w polską historię, i wreszcie tytułowego wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. "Wieloryb" jest grą z polskim kanonem kultury opartym na romantycznych fantazmatach: mistycyzmie, poświęceniu, niespełnionej miłości, wsparciu istot nadprzyrodzonych. Wszystko tu jest grą między fikcją i autentyzmem.

O rozmówcach:
 
Andro Enukidze. Reżyser, dramatopisarz, dyrektor Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi w Gruzji. Zrealizował ponad 80 spektakli w teatrach Gruzji, Polski, Turcji, Rumunii i Rosji. Od 2002 roku profesor Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University. Był dyrektorem artystycznym gruzińskiej telewizji państwowej.

Jacek Głomb. Reżyser, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Wyreżyserował liczne spektakle w teatrach polskich i zagranicznych, w tym wiele nagradzanych. W 2018 roku otrzymał nagrodę im. Z. Hübnera "Człowiek Teatru".

Jerzy Limon. Teatrolog, anglista, pisarz i tłumacz, profesor nauk humanistycznych. Autor książek o tematyce szekspirowskiej wydawanych przez wydawnictwa polskie i zagraniczne, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Romuald Wicza-Pokojski. Reżyser, dramaturg, dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura oraz Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Ma na swoim koncie ponad 40 spektakli zrealizowanych z autorskim Teatrem Wiczy oraz w teatrach instytucjonalnych, m.in. Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Olsztyńskim Teatrze Lalek.

(„Gdańsk. Spotkanie towarzyszące premierze "Wieloryba"”, http://www.e-teatr.pl, 10.09.2018)