W legnickim Teatrze Modrzejewskiej trwają przygotowania do premiery pierwszego w nowym sezonie spektaklu. W niedzielę 9 września o godz. 19 publiczność po raz pierwszy zobaczy “Dzielnych chłopców” Magdy Drab w reżyserii autorki. Sztuka zainspirowana rozmowami z fanami Miedzianki, GKS-u Katowice, Widzewa Łódź i innych klubów opowiada o jasnych i ciemnych stronach życia kibica. Pisze Piotr Kanikowski.


Magda Drab przyznaje, że nie chodzi na mecze. Na pytanie, dlaczego zabrała się za ten temat, odpowiada wprost: – Z ciekawości i niezrozumienia.

Gdy parę razy zdarzyło się jej być na stadionie, bardziej od meczu pochłaniała ją obserwacja zachowania kibiców. Ten inny świat – pulsujący emocjami, które były dla niej niedostępne – wydawał jej się ciekawszy od sportowego widowiska. Dzięki uzyskanemu w 2015 roku stypendium ministra kultury  na napisanie sztuki teatralnej mogła go zgłębić. Rozmawiała z kibicami z Legnicy i innych miast. Potem w teatrze podczas aktorskich improwizacji z kolegami, którzy częściowo znaleźli się w obsadzie “Dzielnych chłopców”, rodziły się kolejne sceny jej sztuki.

- Ten spektakl zasadza się  przede wszystkim na pewnym konflikcie dotyczącym emocjonalności. Koncentruje się na emocjach, które wychodzą poza ramy społecznej umowy, i powodują rzeczy niedozwolone – mówi Magda Drab.

- Myślę, że powstała mocno ludzka historia. Opowieść o osobistych losach i osobistych tragediach – dodaje Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. Decyzję o wystawieniu “Dzielnych chłopców” w Legnicy, podjął jeszcze zanim Miedź awansowała do Ekstraklasy. Po cichu wierzy, że sukces legnickiej drużyny przełoży się też na zainteresowanie spektaklem napisanym i wyreżyserowanym przez Magdę Drab. Będzie świetnie, jeśli kibice, którzy dotąd omijali teatr szerokim łukiem, zechcą zasiąść na widowni.

(Piotr Kanikowski, „Premiera “Dzielnych chłopców” Magdy Drab”, http://24legnica.pl, 5.09.2018)