Prowokujący śmiech i wzruszenie autorsko wykonywany monodram „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” aktorka i dramatopisarka Magda Drab zagra w kończącym się legnickim sezonie teatralnym już tylko dwukrotnie. W piątki - 25 maja oraz 1 czerwca o godz. 19.00 na kameralnej Scenie na Strychu.


Zrealizowany w ubiegłym roku w łódzkim teatrze offowym kameralny spektakl „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk ” legnicka aktorka przeniosła na profesjonalną Scenę na Strychu Teatru Modrzejewskiej. Monodram to wzruszająca i przepełniona empatią do bohaterki opowieść o polskiej malarce naiwnej, która swoje obrazy, przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi, podpisywała często „Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie”. W opatrzonych komunikatami od „Pana Jezusa” obrazach malarka apelowała o opamiętanie się człowieka toczącego wojny, o przyzwoitość i moralność. Zdawała też relacje z własnej codzienności – mieszaniny biedy, poczucia krzywdy, cierpienia i zagrożenia potęgowanego przez schizofrenię

Na oczach widzów szczera, nawet śmieszna, ale naturalna naiwność ludowej malarki konfrontowana jest z protekcjonalnym poczuciem wyższości odbiorców jej sztuki, którzy pod maską wielkomiejskiej kultury kryją pogardę dla dzieł niewykształconych odmieńców.

Z podziwem patrzyłem na perfekcyjnie wymyślony, wyreżyserowany i zagrany spektakl. Na sprawność aktorki, która niczym kameleon zmienia skórę wcielając się w kolejno odgrywane postaci. Na lekkość z jaką śpiewa, tańczy, a przy pomocy kilku kolejno uruchamianych rekwizytów buduje na niemal pustej scenie widowisko odwołujące się do wyobraźni i wrażliwości. W efekcie na łatwość z jaką funduje publiczności emocjonalny rollercoaster – pisałem po legnickiej premierze monodramu.

Nie jestem odosobniony w ocenie tej scenicznej realizacji. Opublikowane recenzje są świetne. Są także pierwsze nagrody, które młodej artystce przyznali jurorzy zakończonego kilka dni temu Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim (za spektakl oraz za osobowość artystyczną). Monodram jest także finalistą 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”, którego ostateczne wyniki poznamy w drugiej połowie czerwca br.

Teatr mógłby sprzedawać ten monodram równie dobrze jako seans z hipnotyzerem. Być może byłoby to nawet uczciwsze, zważywszy na to, co najdrobniejszy gest, grymas, uśmiech Magdaleny Drab robią z publicznością - zauważył Piotr Kanikowski w portalu 24legnica.pl. Są dwie ostatnie okazje, aby przekonać się, czy ma rację w swojej opinii. Bilet 25 zł. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grzegorz Żurawiński