W czwartek 17 maja legnicka aktorka i dramatopisarka Magdalena Drab pokazała swój autorski monodram "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk", w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie trwa 19. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Teatrofile obejrzą w sumie 12 spektakli. Pisze Bartłomiej Hypki.


OFTeN na stałe wpisał się na teatralną mapę Polski. Co roku w prezentacjach konkursowych bierze udział kilkanaście zespołów teatralnych z całego kraju, reprezentujących nurt teatru niezależnego: offowego, alternatywnego, zarówno profesjonalnego jak i amatorskiego. Uczestnikami festiwalu są czołowe krajowe teatry niezależne, prezentujące różnorodne formy wypowiedzi: teatr dramatyczny, plastyczny, muzyczny, ruchu i tańca, lalkowy, plenerowy etc. W minionych osiemnastu edycjach festiwalowych wystąpiło 150 zespołów teatralnych z całej Polski ze 185 spektaklami.

Prezentacje artystyczne mają charakter otwarty i są skierowane do mieszkańców miasta i regionu, co jest szczególnie ważne w sytuacji braku w Ostrowie stałej sceny teatralnej. Dzięki festiwalowi ostrowianie mają możność obejrzenia najciekawszych dokonań artystycznych teatru offowego z całej Polski. Warto podkreślić, że OFTeN skupia wierną publiczność, która konsekwentnie śledzi najnowsze trendy teatralne - każdą edycję festiwalu ogląda łącznie ok. 2 tys. widzów. W ramach imprez towarzyszących, odbywają się otwarte spotkania aktorów z jurorami i publicznością, które są okazją do debaty na temat prezentowanych form artystycznych i niesionych przez nie treści ideowych.

Festiwal zainaugurowała w czwartek, 17 maja "Dada z łasiczką" Studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego "Krzesło" z Katowic. Teatrofile obejrzeli również "Ghost Dance" Teatru Brama z Goleniowa, monodram Magdaleny Drab "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk", a także "Uśpionych" z wrocławskiego Psychoteatru.

W piątek, 18 maja natomiast na deskach Ostrowskiego Centrum Kultury o 16 zobaczymy "#[+#@!? (słowo na G)" Teatru Układ Formalny z Wrocławia, a o godz. 18 w synagodze "Krym" warszawskiej Sztuki Nowej. "Holoubek, syn Picassa" zaprezentują w OCK studenci wrocławskiej filii AST w Krakowie o godz. 19.30, natomiast na zakończenie dnia, o godz. 21.30 w synagodze Fundacja Wspierania Kultury i Inicjatyw Społecznych z Legnicy przedstawi spektakl "Wanda Wasilewska".

Sobotnie spotkanie z teatrem rozpocznie się o godz. 15.30 w OCK "Spisem kobiet" Kolektywu Polka. Spektakl "Gajusz" poznańsko-ostrowskiego Teatru Emocjonalnego Anima publiczność zobaczy o godz. 17 w synagodze, a o godz. 19 w OCK "Klapsy" Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. 19. OFTeN zakończy o godz. 21 w synagodze spektakl "Być jak Charlie Chaplin" Fundacji Pomysłodalnia z Rumi.

Spektakle oceni jury w składzie: Piotr Ratajczak - absolwent Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, konsultant Programowy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu; Marika Wojciechowska - absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego; a także Robert Zawadzki - aktor, reżyser, menedżer kultury oraz absolwent wrocławskiego Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.

(Bartłomiej Hypki, „Teatralny Ostrów - ruszył 19. OFTeN”, Polska Głos Wielkopolski - Ziemia Kaliska, 18.05.2018)