Dwa ze spektakli, które prezentowane będą w najbliższych dniach na legnickich scenach teatralnych, będą miały szczególnych widzów. „Wierną watahę” w autorskiej realizacji duetu PiK oraz monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” obejrzą jurorzy konkursów, w których uczestniczą te przedstawienia.


Zrealizowaną w legnickim Teatrze Modrzejewskiej „Wierną watahę” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak na Scenie Gadzickiego obejrzą w piątek i w sobotę (13 i 14 kwietnia) członkowie Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: Jakub Papuczys, Joanna Chojka i Kamila Łapicka. To jedna z dwóch legnickich realizacji teatralnych ostatnich miesięcy, które zgłoszone zostały do trwającej edycji tego konkursu (drugą jest monodram Pawła Palcata „Maraton/Tren”).

„Wierna wataha” uczestniczy także w innej rywalizacji. Tekst dramatu duetu PiK (opublikowany w styczniowym numerze miesięcznika Dialog) zakwalifikował się bowiem do finału 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w którym - wraz z czterema innymi dramatami – ubiegał się będzie o główną nagrodę konkursu (50 tys. zł). Jako finalista GND tekst sztuki zostanie zaprezentowany publiczności 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni (13-20 maja br.) w formie dramatyzowanego czytania, które wyreżyseruje Radosław Maciąg. Laureata tegorocznej edycji GND poznamy 20 maja podczas finałowej gali R@Port-u.

Zrealizowany w ubiegłym roku w łódzkim Teatrze Zamiast monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” w piątek 20 kwietnia na legnickiej Scenie na Strychu obejrzą jurorzy 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”:  Piotr Olkusz, Piotr Cieplak i Katarzyna Knychalska. Spektakl zakwalifikował się bowiem do finału tej rywalizacji, w którym znalazło się także 20 innych realizacji teatrów offowych. Werdykt tego konkursu poznamy w drugiej połowie czerwca br.

Grzegorz Żurawiński