“Niezła rybka”- taki tytuł nosi spektakl przygotowany w ramach zajęć Pogotowia Teatralnego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.  Jutro o godz. 18 jego premiera na Scenie Gadzickiego, a dwie godziny wcześniej w Rynku happening w wykonaniu grupy z Ośrodka Społecznej Aktywności.  Co je łączy? Pytanie i odpowiedź Piotra Kanikowskiego.


Przede wszystkim legnicki Dzień Walki z Depresją.  To kontynuacja Dnia Walki ze Schizofrenią, organizowanego od 2010 roku przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. W jego ramach co roku odbywała się konferencja popularnonaukowa, happening i premiera spektaklu, które miały uwrażliwiać mieszkańców Legnicy na osoby z problemami psychicznymi, szerzyć wiedzę i obalać mity na temat osób ze schizofrenią.

-  Ze względu na jubileusz 40-lecia teatru wyjątkowo przenieśliśmy naszą imprezę na wiosnę. Nieco zmienił się też temat, bo tym razem koncentrujemy się wokół depresji  – opowiada Katarzyna Kaźmierczak, aktorka, współzałożycielka i prezeska legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.

Depresja, nazywana chorobą XXI wieku, to bardzo powszechny problem. Trudno się z nim nie zetknąć, bo według lekarzy, dotyka co czwartego człowieka na świecie. Zbagatelizowana, może prowadzić do śmierci. Tak jak przy schizofrenii, jedną ze sprawdzonych form terapii jest sztuka. Dzięki zaangażowaniu Katarzyny Kaźmierczak i jej przyjaciół z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy regularnie odbywają się zajęcia teatralne adresowane zarówno do osób, które przeżyły kryzys psychiczny, jak też ich bliskich i wszystkich, którzy mogą potrzebować takiej pomocy.

Tak działa Pogotowie Teatralne. Pracując z aktorkami Magdą Drab i Katarzyną Kaźmierczak, grupa przygotowała nowy spektakl: “Niezła rybka”.

- Tekst spisany przez Erikę Bohrandt powstał na podstawie improwizacji grupy. Jest wesoły. Opowiada o miłości – zdradza Magda Drab, współreżyserka (z Katarzyną Kaźmierczak) “Niezłej rybki”.

Bezpłatne zaproszenia na premierę rozprowadza kasa Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, radzimy się jednak pospieszyć, bo wolnych miejsc szybko ubywa.

O godzinie 16 na Rynku w obok teatru odbędzie się happening przygotowany w Ośrodku Społecznej Aktywności OSA, który od niedawna ,dzięki unijnemu wsparciu, rozpoczął działalność przy ul. Chojnowskiej.  OSA służy wsparciem osobom po kryzysach psychicznych.

(Piotr Kanikowski, „Już jutro teatralna “Presja na depresję” w Legnicy”,  http://24legnica.pl, 9.04.2018)