Zrealizowany w ubiegłym roku w offowym Teatrze Zamiast w Łodzi monodram dramatopisarki i aktorki legnickiego teatru Magdaleny Drab w kwietniu trzykrotnie wystawiony zostanie na kameralnej Scenie na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Pierwsza z tych prezentacji już w piątek 6 kwietnia o godz. 19.00.


„Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” to wypełniona muzyką i ludowymi przyśpiewkami kameralna opowieść o polskiej malarce naiwnej (1922-2005), która mówiła o sobie, że jest Nikiforką, a swoje obrazy przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi podpisywała często „Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie” (malarka ukończyła tylko cztery klasy szkoły podstawowej). Niekonwencjonalny tytuł i sposób jego zapisu pochodzi wprost z rewersu jednego z obrazów malarki, na których zapisywała swoje tzw. „naglące wiadomości”, komunikaty adresowane do całego świata, jako prośby pochodzące wprost od „Pana Jezusa”.

"A teraz przemówi Maria Wnęk ze swoich obrazów jak monety dwustronnych. Obrazów namalowanych na dużych papirach, bo na małych nie miała zadowolenia. Na dykcie, siedzisku krzesła, foliówce, torbie z tworzywa sztucznego, kartonie i tym, co było pod ręką, co można było znaleźć na śmietniku. Z obrazów namalowanych farbami z darów dla osób nie całkiem w porządku, niezbyt zrównoważonych i nieprzystosowanych. Przekaże informacje z samej góry, choć wątpliwe i nikt do serca ich sobie nie wziął - tych naglących wiadomości od Marii Wnęk, malarki słynnej po całym świecie albo i nie" – ten fragment monodramu jego autorka i wykonawczyni zaprezentowała w czwartek 5 kwietnia, w przeddzień legnickiej premiery spektaklu, dziennikarzom lokalnych mediów.

- W spektaklu, dla którego inspiracją była wystawa prac tej malarki, którą obejrzałam w Katowicach, mierzę się z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania, czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Efektem jest muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań – objaśnia Magdalena Drab.

Scenografia przedstawienia jest uboga: białe płótno oprawione w złotą ramę, na którym wyświetlany jest prosty teatr cieni poruszany przez gramofon i kilka rekwizytów. Całość ujęta jest w nawias wernisażu prac malarki, ale utrzymana w konwencji koncertu. Muzyka towarzyszy zatem spektaklowi niemal od początku do końca i gra główną rolę w tej realizacji. Skomponował ją Albert Pyśk (także konsultacja reżyserska monodramu), ale w przedstawieniu wykorzystano też przyśpiewki oraz tradycyjne pieśni ludowe i religijne z różnych regionów Polski. - Zamiast prezentować widzowi obrazy muzyką próbujemy oddać to, o czym opowiadają – dodaje autorka i wykonawczyni monodramu.

W przepełnionych mistycyzmem obrazach wypełnionych postaciami świętych Maria Wnęk ostrzegała świat przed grożącymi niebezpieczeństwami związanymi m.in. z wojnami, próbami atomowymi, upadkiem obyczajów. Apelowała o pokój, wiarę w Boga i serce dla ludzi. – Jej obrazy są naiwne i nieco śmieszne, ale są też rozczulające – zauważa Magda Drab.

Monodram „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” ma już za sobą nie tylko ubiegłoroczną premierową prezentację na łódzkiej scenie offowej. Na początku marca br. jury 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF” zakwalifikowało autorsko wykonywany spektakl Magdaleny Drab do finału tej rywalizacji. Na legnickiej Scenie na Strychu spektakl grany będzie 6, 20 i 27 kwietnia o godz. 19.00. Bilet 25 zł. Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grzegorz Żurawiński