Wernisaż wystawy zdjęć Karola Budrewicza uświetnił uroczystą galę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Były kwiaty i życzenia od przyjaciół teatru, nagrody dla pracowników. Uroczystości w legnickim teatrze relacjonuje Lilla Sadowska.


Karol Budrewicz wprawdzie złotoustym mówcą nie jest, co udowodnił skromnie dziękując. Ma za to celne oko i wprawną rękę, a to udowodnił zatrzymując w kadrze aparatu cztery finałowe dni wielkiego podwójnego jubileuszu Teatru Modrzejewskiej w listopadzie ubiegłego roku. Osiemdziesiąt fotografii, będących zaledwie jedną dziesiątą całej fotograficznej dokumentacji znalazło się na wystawie w Hallu Starego Ratusza.

Karol Budrewicz od ponad dekady związany z Teatrem Modrzejewskiej, prywatnie związany z jedną z aktorek legnickiego teatru, rejestruje wydarzeni z życia tej jednej z najważniejszych w mieście instytucji kultury. Jak mówi, zna specyfikę pracy teatru, bo ludzie w nim pracujący są mu szczególnie bliscy.

- Zaprzyjaźniłem się z nimi, spotykamy się na co dzień, mieszkamy blisko siebie i bardzo dobrze się znamy. Myślę, że osobie z zewnątrz byłoby trudniej – mówi Karol Budrewicz, jeden z najlepszych polskich fotografików teatralnych, autor wystawy. - Zazwyczaj podczas spektaklu robię około 150 zdjęć, podczas finałowego weekendu jubileuszu teatru zrobiłem ich tysiące. Na wystawie znalazło się dziesięć procent z tych, które zostały obrobione.

Fotografie pozostaną w Hallu Starego Ratusza przez najbliższe tygodnie. W ich scenerii ludzie teatru obchodzili swoje tegoroczne święto. Tradycyjnie już podczas uroczystości odczytane zostało orędzie, którego autorem w tym roku jest brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny, założyciel londyńskiego teatru Complicité Simon McBurney. Orędzie odczytał legnicki aktor Mateusz Krzyk. Padły między innymi takie znamienne słowa: „Teatr jest miejscem - mam ochotę powiedzieć schronieniem - gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę”.

Legnicka wspólnota teatralna przyjęła w tym uroczystym dniu życzenia i kwiaty od przyjaciół i sympatyków, którzy jak co roku towarzyszą artystom w dniu 27 marca. Podziękowania w formie nagród złożył swoim pracownikom także dyrektor Jacek Głomb.

W przeddzień teatralnego święta, w poniedziałek 26 marca, Jacek Głomb uhonorowany został Nagrodą im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru 2018”. dyrektor Teatru Modrzejewskiej został laureatem V edycji tego prestiżowego wyróżnienia, którym przed nim honorowano Annę Augustynowicz, Piotra Cieplaka, Jana Englerta i Jerzego Trelę. Jacek Głomb zadedykował nagrodę „Drużynie Modrzejewskiej”.

(Lilla Sadowska, „Drużyna Modrzejewskiej świętowała dzień teatru”, http://kulturalia.lca.pl, 27.03.2018)