Monodram 28-letniej dramatopisarki i aktorki legnickiego teatru Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To”, który premierę w offowym Teatrze Zamiast w Łodzi miał we wrześniu ub. roku, gościnnie prezentowany będzie w Teatrze Modrzejewskiej. Po raz pierwszy na Scenie na Strychu w piątek 6 kwietnia o godz. 19.00.


Monodram ubiegłorocznej laureatki 10. Edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za sztukę „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”) Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” ma już za sobą nie tylko premierową prezentację na łódzkiej scenie offowej. Na początku marca br. jury 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF” (Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Katarzyna Knychalska, Dariusz Kosiński i Piotr Olkusz) zakwalifikowało ten autorsko wykonywany monodram do finału tej teatralnej rywalizacji, w którym znalazło się 21 z 224 zgłoszonych realizacji niezależnych.

Monodram „Curko Moja Ogłoś To” to opowieść o polskiej malarce naiwnej (1922-2005), która mówiła o sobie, że jest Nikiforką, a swoje obrazy przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi podpisywała często „Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie” (malarka ukończyła tylko cztery klasy podstawowej). Nie myliła się, mimo że w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jej prace znajdują się dziś w najważniejszych kolekcjach sztuki art brut (twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi) na świecie, a autorkę uznaje się za najwybitniejszą polską przedstawicielkę tego nurtu. W przepełnionych mistycyzmem obrazach malarka ostrzegała świat przed grożącymi niebezpieczeństwami, związanymi m.in. z wojnami, próbami atomowymi, upadkiem obyczajów.

W scenariuszu Magda Drab wykorzystała teksty malarki zamieszczone na rewersach jej obrazów, zaś pretekstem do konstrukcji scenicznej opowieści była wystawa jej prac oraz reakcje publiczności. - To spektakl o różnych sposobach patrzenia na świat. O empatii i ludziach, którzy nie potrafią pokonać poczucia wyższości w stosunku do drugiego człowieka – objaśnia autorka i wykonawczyni monodramu.

- Scenografia jest uboga: białe płótno oprawione w złotą ramę, na której wyświetlany jest prosty teatr cieni poruszany przez gramofon i kilka rekwizytów. Całość utrzymana jest w konwencji koncertu, więc muzyka towarzyszy spektaklowi niemal od początku do końca. Skomponował ją Albert Pyśk, ale są też tradycyjne pieśni ludowe i religijne, które będę śpiewać na żywo. Zamiast prezentować widzowi obrazy muzyką próbujemy oddać to, o czym opowiadają - dodaje Magda Drab.

Absolwenci łódzkiej Filmówki Magda Drab i Albert Pyśk (oprócz muzyki także konsultacja reżyserska monodramu), którzy kilka sezonów temu dołączyli do legnickiego zespołu aktorskiego, wpadli w oko dyrektora Teatru Modrzejewskiej w roku 2012. Jacek Głomb realizował wówczas gościnnie na scenie Teatru Nowego w Łodzi sztukę Roberta Urbańskiego „Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata”, w której oboje występowali na scenie.

Monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” na Scenie na Strychu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Premierowe przedstawienie w piątek 6 kwietnia o godz. 19.00. Bilet 35 zł. Kolejne spektakle 20 i 27 kwietnia. Bilety 25 zł.

Grzegorz Żurawiński