Marta Sobiechowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy wygrała eliminacje miejskie 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Legnicy. Prócz niej, do dalszych etapów jury zakwalifikowało też dziesięcioro innych recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej. Wyjątkowo Legnica przeprowadziła też eliminacje rejonowe OKR dla Głogowa. Pisze Piotr Kanikowski.


Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to najstarszy i największy konkurs recytatorski w Polsce. Od lat w jego organizację angażuje się Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Chcąc dać szansę recytatorom z rejonu głogowskiego, gdzie OKR-u nie było od lat, zaproszono ich na przesłuchania do Legnicy. W tym roku wyjątkowo w teatrze odbyły się więc zarówno eliminacje miejsce OKR dla Legnicy, jak i eliminacje rejonowe OKR dla Głogowa.

Jury w składzie Magda Skiba i Mateusz Krzyk – aktorzy z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Łukasz Duda-instruktor teatralny, twórca i reżyser „Teatru Odnalezionego” z Jeleniej Góry obejrzało w sumie występy ponad 30 osób – młodzieży i dorosłych.

W eliminacjach miejskich OKR dla Legnicy pierwsze miejsce w turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej zdobyła Marta Sobiechowska z II LO w Legnicy. Drugie miejsce przyznano Karolinie Pańkowskiej z V LO w Legnicy. Jury wyróżniło Michała Pietrusia z I LO w Legnicy, Wojciecha Bielenia z Zespołu Szkół Budowlanych. w Legnicy oraz, Przemysława Lipę z V LO w Legnicy. W turnieju recytatorskim w kategorii dorosłych nagród i wyróżnień nie przyznano. Turniej „wywiedzione ze słowa” należał do Karoliny Stężyckiej z L I LO w Legnicy oraz Jerzego Janickiego z Legnicy, którzy otrzymali wyróżnienia. W turnieju poezji śpiewanej nagrody powędrowały do Anny Chowaniec z Zespołu Szkół Muzycznych. w Legnicy, Katarzyny Wojciechowskiej z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy oraz Wiktorii Tur z II LO w Legnicy. Cała jedenastka będzie walczyć 22 kwietnia w eliminacjach rejonowych o zakwalifikowanie się do finału wojewódzkiego.

Głogowskie eliminacje rejonowe były podwójnie szczęśliwe dla Wiktorii Kordackiej, wyróżnionej w konkursie recytatorskim i nagrodzonej w turnieju „wywiedzione ze słowa”. W tym drugim wyróżnienie bez kwalifikacji do etapu wojewódzkiego otrzymała ponadto Emilia Czerniawska z Głogowa.

(Piotr Kanikowski, „Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Oto laureaci”, http://24legnica.pl, 19.03.2018)