O godz. 10 w sobotę 17 marca w teatralnej kawiarni Caffe Modjeska w Legnicy rozpoczną się turniejowe zmagania uczestników 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To początek wieloetapowej rywalizacji, która najlepszych doprowadzi do ogólnopolskiego finału. Turniejowe prezentacje są otwarte dla publiczności.


OKR adresowany jest do młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Zgłoszenia do pierwszego etapu konkursu, jakim będą sobotnie eliminacje miejskie w Legnicy, nadesłało 34 chętnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją i regułami tych zmagań, uczestnicy wystartują w czterech turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, teatru jednego aktora oraz w turnieju „wywiedzione ze słowa” (dość swobodnie interpretowane pogranicze recytacji i monodramu).

Uczestników legnickich eliminacji oceni trzyosobowe jury, skład którego tworzą aktorzy legnickiego teatru Magda Skiba i Mateusz Krzyk oraz jeleniogórski instruktor teatralny i reżyser Łukasz Duda. Jako pierwsi na kawiarnianej scenie pojawią się uczestnicy turnieju poezji śpiewanej.

- Po raz kolejny legnickie eliminacje miejskie połączone będą z eliminacjami rejonowymi dla Głogowa, bowiem od kilku lat nie udaje się przeprowadzić konkursu w tym mieście. Na laureatów w każdej kategorii czekają nagrody, a dla najlepszych kwalifikacja do kolejnego etapu konkursowej rywalizacji – zauważa legnicka koordynatorka turniejowych zmagań Joanna Rostkowska przypominając, że wśród laureatów OKR byli tak znani polscy aktorzy, jak: Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat i Michał Żebrowski.

Organizatorzy tegorocznej edycji OKR zasugerowali uczestnikom, by pamiętali o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (nie jest to jednak nakaz regulaminowy przy wyborze tekstów, ani sposobów ich scenicznej interpretacji). Laureatów legnickich eliminacji poznamy bezpośrednio po zakończeniu sobotnich prezentacji (@KT opublikuje komunikat jury).

Organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej (stowarzyszenie o ponad stuletnim rodowodzie działające pod aktualną nazwą od 1971 roku) 63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Żurawiński