Adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba uświetniła jubileusz 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy. "Powstało przedstawienie bardzo aktualne, frapująca, bardzo energetyczna opowieść o skompromitowanej, wyśmianej, ale pewnie koniecznej rewolucji, w nowym przekładzie Adama Pomorskiego". Jacek Wakar, prowadzący piątkowe (26 stycznia) wydanie Tygodnika Kulturalnego, polecał to przedstawienie.


"Jacek Głomb prowadzi legnicki teatr od 23 lat, stworzył z tego miejsce niepodrabialne ze świetnym zespołem,  w którym nie ma już Przemysława Bluszcza i Janusza Chabiora, ale są nowi, jak grający Wierchowienskiego Rafał Cieluch, czy znany także z filmu "Twój Vincent" Robert Gulaczyk w roli Stawrogina".  - Na "Biesy" do Legnicy bardzo zapraszam - tak Jacek Wakar, który obejrzał 6 stycznia przedstawienie na scenie Teatru Modrzejewskiej, zakończył krótką, bo ledwie minutową prezentację legnickiego spektaklu.

Dyskusji na temat spektaklu nie było, bowiem pozostali uczestnicy programu nie oglądali legnickich "Biesów". W 40. minutowym programie były kolejno recenzje filmów: „Tamte dni, tamte noce” Luci Guadagnino, „Księżyc Jowisza” Kornéla Mundruczó i „Wszystkie pieniądze świata” Ridleya Scotta; książek: „Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy i „Raport wojenny” Agaty Jabłońskiej; sztuk wizualnych: „Nie jestem Zofią Rydet” Ewy Zarzyckiej w Galerii Studio, wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, „Miejsce. Tłomackie 3/5” Agaty Madejskiej, Ronit Porat i Anny Orłowskiej; spektakli: „Kram z piosenkami” Leona Schillera w reż. Cezarego Tomaszewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie, „Biesy” Fiodora Dostojewskiego w reż. Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i „Ości” Ignacego Karpowicza w reż. Pawła Miśkiewicza (był gościem specjalnym programu) z Teatru Soho w Warszawie.

Całe wydanie Tygodnika Kulturalnego TVP Kultura można obejrzeć TUTAJ! (wraz z irytującymi blokami reklamowymi; o "Biesach w 29 min. 48 sek. programu) lub na telewizyjnym ekranie podczas powtórek w sobotę 27 stycznia o godz. 18.25 i we wtorek  30 stycznia o godz. 14.40.


(żuraw)