Nie tylko „Dzielni chłopcy” Magdy Drab, ale też ubiegłoroczny laureat pierwszej nagrody Teatroteki, sztuka Roberta Urbańskiego "Porwać się na życie", została sfilmowana i weźmie udział w drugiej edycji festiwalu Teatroteka Fest w Warszawie (9-11 lutego). W konkursie pod hasłem „Nowe kadry teatru" o nagrody ubiegać się będzie dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych.


“Porwać się na życie” Roberta Urbańskiego to liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru, absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy, w której zakochany jest od dzieciństwa, aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. Wtedy porwana dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że obojgu przyjdzie zmierzyć się ze ścigającym ich mężem kobiety…

Sztuka Roberta Urbańskiego zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie Teatroteki zorganizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Została sfilmowana w formule teatru telewizji (reżyseria: Michał Szcześniak, zdjęcia: Paweł Dyllus) w doskonałej obsadzie: Agata Kulesza, Andrzej Mastalerz, Tomasz Sapryk, Iza Kuna oraz Andrzej Konopka.

Sztuki uczestniczące w Teatroteka Fest oceni siedmioosobowe jury, które przyzna nagrody w 11 kategoriach. W gronie oceniających znaleźli się: Danuta Stenka (aktorka teatralna i filmowa), Roman Gutek (prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty), Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Kalina Zalewska (krytyk teatralny, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr"), Małgorzata Semil (tłumacz, przewodnicząca sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u) oraz laureaci Grand Prix pierwszej edycji Teatroteka Fest Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramatopisarka) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny i filmowy).

Najlepszy spektakl wskaże także kilkudziesięcioosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową oraz festiwalowa publiczność. Teatroteka Fest obecna będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Na Facebooku, Instagramie i YouTube (kanał Teatroteka Fest) znajdą się nie tylko zapowiedzi projekcji, relacje i zdjęcia pokazujące, co działo się na festiwalu każdego dnia, ale także duża porcja materiałów z "festiwalowego offu" i wywiady z twórcami konkursowych realizacji.

Konkursowa rywalizacja będzie bardzo ostra, bo oprócz sztuk z legnickim paszportem, jakimi są “Porwać się na życie” Roberta Urbańskiego i  „Dzielni chłopcy” Magdy Drab, o nagrody ubiegać się będą także: sztuka Jolanty Janiczak "Sprawa Rity G." - zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, "Dziecko" Ingi Iwasiów i "Cicha noc" Amanity Muskarii - teksty napisane na konkurs Strefy Kontaktu, organizowany w 2015 roku przez Teatr Współczesny we Wrocławiu – oraz (znana legnickiej publiczności z dramatyzowanego czytania) sztuka "Nie ma" Maliny Prześlugi, która została nagrodzona pierwszą nagrodą w zeszłorocznej edycji tego konkursu.

Laureatów Teatroteka Fest poznamy w niedzielę 11 lutego. Spektakle nagrodzone przez jurorów zostaną zaprezentowane w kolejny weekend (17-18 lutego) w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Organizatorami festiwalu są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Żurawiński