“To świetne chwile dla ludzi Modrzejewskiej!” – napisał na Facebooku Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.  Powodów do dumy ma dużo: nominacja do Oskara dla  “Twojego Vincenta”, berlińska kwalifikacja dla filmu “Wieża. Jasny dzień”, nowy numer “Dialogu” z “Wierną watahą” i bliska premiera filmu “Dzielni chłopcy”. We wszystkim maczała palce fenomenalnie zdolna drużyna Modrzejewskiej. Pisze Piotr Kanikowski.


Pełnometrażowa animacja “Twój Vincent” z udziałem Roberta Gulaczyka została właśnie nominowana do Oskara. Dorota Kobiela, która wspólnie z Hugh Welchmanem wyreżyserowała ten film, nie sądzi, aby ich dzieło, stworzone za skromne pieniądze, było w stanie wygrać z produkcjami mającymi budżet rzędu 175 milionów dolarów. Ale krytycy twierdzą co innego. Ich zdaniem “Twój Vincent” to murowany faworyt do Oskara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Tytułowy Vincent – Vincent van Gogh – ma w tej animacji twarz legnickiego aktora Roberta Gulaczyka. Gulaczyk zagrał w pierwszej fazie tworzenia filmu Kobieli i Welchmana. W następnych etapach realizacji nakręcone z udziałem aktorów sceny zostały “przemalowane” przez armię malarzy na filmowe kadry w stylu van Gogha.

Inny film z udziałem legnickiego aktora – “Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc z dużą rolą Rafała Cielucha- zakwalifikowano do 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Festiwal odbędzie się pod koniec lutego. “Wieża. Jasny dzień” zostanie pokazana zagranicznej publiczności w ramach sekcji Forum już w pierwszym dniu imprezy. To jedyny polski film w sekcji, która uchodzi za najodważniejszą w Berlinale. Z założenia prezentowane są w niej dzieła awangardowe i eksperymentalne oraz eseje, długoletnie obserwacje, polityczne reportaże i kinematograficzne pejzaże warte odkrycia.

Kilka dni temu Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PIK) zadebiutowali w Dalogu – prestiżowanym miesieczniku poświęconym współczesnej dramaturgii. Ich najnowsza sztuka – “Wierna wataha”  – ukazała się drukiem w styczniowym numerze pisma. A w niedzielę premiera “Wiernej watahy” w Teatrze Modrzejewskiej.

Lada moment swą premierę będzie miał też film “Dzielni chłopcy” w reżyserii Szymona Waćkowskiego na podstawie tekstu aktorki Teatru Modrzejewskiej Magdy Drab. Opowiada o środowisku kibiców piłki nożnej. “W wyniku wielu rozmów pozwalających autorce poznać osobiste historie bohaterów, ich motywacje i wyznawaną hierarchię wartości, powstał ciekawy, nie pozbawiony ironii, ale pisany z życzliwością, portret zbiorowy środowiska, niejednoznaczny i daleki od obiegowych ocen i stereotypów” – czytamy na stronie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we Wrocławiu (w Warszawie - @KT).

(Piotr Kanikowski, "Drużyna Modrzejewskiej. Czego się nie dotknie – złoto", http://24legnica.pl, 23.01.2018)