Dramat "Słabi. Ilustrowany banał teatralny", dzięki któremu legnicka aktorka i dramatopisarka Magda Drab została laureatką ubiegłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, zaprezentowany zostanie w formie dramatyzowanego czytania przez aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w koszalińskiej Centrali Artystycznej w środę 31 stycznia. Anonsuje Joanna Krężelewska.


Robią to po godzinach i... robią to tak dobrze, że mają sporą grupę wiernych słuchaczy. "Aktorzy po godzinach" zapraszają na piątą odsłonę czytania performatywnego. Czytanie rozpocznie się w środę, 31 stycznia, o godz. 19 w Centrali Artystycznej przy ul. Heleny Modrzejewskiej 31. Wstęp wolny.

 - Tym razem "na tapetę" bierzemy tekst Magdaleny Drab "Słabi. Ilustrowany banał teatralny", który otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2017 r. pokonując aż 237 dzieł innych autorów - zapowiadają aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, członkowie stowarzyszenia "Aktorzy po godzinach".

Jak informują organizatorzy konkursu: - Tytułowi "Słabi" są metaforą losu wszystkich tych, którzy utknęli w przeżartym przez nihilizm świecie, gdzie otępienie i kalectwo emocjonalne postrzega się jako wyznaczniki męskości i siły. W utworze Magdaleny Drab "słabość" jest stanem egzystencjalnym, czy wręcz nową kategorią antropologiczną - obrazują tekst sztuki, która zamiast didaskaliów okraszona jest upiornymi rysunkami.

(Joanna Krężelewska, ""Słabi": przejmujące studium zanikania na głos w Centrali", Głos Koszaliński nr 17, 22.01.2018)