W niedzielę 28 stycznia na Scenie Gadzickiego pierwsza tegoroczna premiera w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. "Wierna wataha" to dramat w autorskiej reżyserii duetu PiK, który tworzą Paweł Wolak i Katarzyna Dworak. Legniccy twórcy będą we wtorek 23 stycznia gośćmi popołudniowej audycji Radia Wrocław Kultura. Początek rozmowy tuż po 16.00.


Gospodarze radiowego studia Grzegorz Chojnowski i Magda Piekarska, którzy prowadzą wtorkowe rozmowy poświęcone dolnośląskiej scenie, tak anonsują spotkanie z legnickimi twórcami: Już tuż po 16:00 nasi pierwsi goście: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak, czyli PiK, mający swe zasługi w najnowszej historii Teatru Modrzejewskiej w Legnicy tandem dramatopisarsko-reżysersko-aktorski. Premiera ich czwartego (na scenie w Legnicy - @KT) już wspólnego dzieła w niedzielę. "Wierna wataha" to opowieść o małej społeczności niewielkiego miasteczka, które pozorny spokój zawdzięcza tajemniczej ofierze. Jak można się domyślić, od lat praktykowany rytuał ktoś w końcu chce zakwestionować.

"Wierna wataha" będzie szóstym autorskim spektaklem w dorobku duetu PiK i czwartym zrealizowanym na macierzystej scenie, na której zadebiutowali w 2008 roku dramatem "Sami". Dorobek ten wzbogaciły dwa kolejne przedstawienia wyprodukowane w Legnicy ("Pracapospolita, czyli tacy sami" - 2010 oraz „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" - 2013), a także następne dwa zrealizowane na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze („Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” - 2015 oraz „Czasami księżyc świeci od spodu” - 2016).

Ideę sztuki autorzy zawarli w tytule. W bardzo melodyjnie, wręcz poetycko napisanym dramacie pojawią się zatem zarówno kwestie wiary, jako rzeczy bardzo ludzkiej, ale i wilcze prawa, jakimi rządzi się lokalna wspólnota. Małomasteczkowej społeczności, w której wszyscy i wszystko o sobie wiedzą, przez pokolenia przewodzą kolejni księża, a dwie rodziny - na przemian - ofiarowują w służbę Kościołowi swoich synów. Wspólnota głęboko bowiem wierzy, że właśnie ten dar chronił miasteczko przed wojnami i innymi kataklizmami. Gdy przyszła kolej na jedną z rodzin pojawił się jednak problem. Kolejno rodziły się w niej wyłącznie dziewczynki. Trzynaste dziecko także nią będzie...

Kto ciekaw treści sztuki może sięgnąć po najnowszy numer miesięcznika Dialog, który opublikował jej tekst. Reszta w rozmowie na radiowej antenie.

Grzegorz Żurawiński