W popołudniowej audycji wrocławskiego radia we wtorek 5 grudnia będzie jak zwykle teatralnie, ale tym razem z silnym akcentem na muzykę towarzyszącą spektaklom. Gościem Grzegorza Chojnowskiego i Magdy Piekarskiej będzie Łukasz Matuszyk, kompozytor, aranżer, wirtuoz akordeonu od piętnastu lat współpracujący z legnickim teatrem, odpowiedzialny za realizację nagrań i wydanie płyty "Nasza muzyka".


Nasza w tytule odnosi się do utworów skomponowanych do spektakli legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który jest także wydawcą płyty. Jej zawartość zaprezentowano premierowo podczas rewelacyjnego koncertu, który w niedzielny wieczór 26 listopada odbył się w legnickim teatrze z okazji jubileuszu tej sceny.

Na płytę "Nasza muzyka" składają się nowe aranżacje 19 utworów, w tym 13 z partiami wokalnymi. Ich autorami są: Paweł Moszumański, Bartosz Straburzyński, Rafał Kowal, Łukasz Matuszyk, Lech Jankowski, Paweł Czepułkowski i Michał Litwiniec, Pavel Helebrand, Jacek Hałas, zespoły Kura i Kormorany. To kompozycje z kilkunastu legnickich spektakli, od „Młodej śmierci” i „Złego”, przez „Balladę o Zakaczawiu”, aż po ostatnie produkcje, takie jak „Komedia obozowa”, „Konferencja ptaków”, „Orkiestra” czy „Car Samozwaniec…”.

Profesjonalnych nagrań dokonano latem tego roku w największym i najnowocześniejszym studiu nagraniowym w Polsce w Lubrzy koło Świebodzina (nagrywali w nim m.in.: Maryla Rodowicz, Kazik, Myslovitz, Gaba Kulka, Lemon, Katarzyna Groniec, Blue Caffe i wielu innych). Brali w nich udział muzycy: Przemysław Pacan, Piotr Sypień, Dariusz Befaltowski, Robert Kamalski, Andrzej Janiga, Marta Sochal-Matuszyk oraz Łukasz Matuszyk. Piosenki zaśpiewali legniccy aktorzy: Ewa Galusińska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska i Mateusz Krzyk.

I właśnie o tej płycie będzie opowiadał gość Radia Wrocław Kultura i aranżer wszystkich kompozycji Łukasz Matuszyk. Początek tej części programu o godz. 17.45. Rozmowie towarzyszyć będą nagrania z płyty.

Nieco wczęśniej, bo o 16.15, gościem audycji Grzegorza Chojnowskiego i Magdy Piekarskiej będzie równie znany z legnickiej sceny Przemysław Wojcieszek. Tym razem jako autor sztuki "Czystka", którą na Scenie Restauracja Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu reżyseruje legnicki aktor Paweł Palcat.

Słuchaj na http://www.radiowroclawkultura.pl

Grzegorz Żurawiński