Jubileusz legnickiego teatru - będzie się działo. To będzie absolutnie niezwykły weekend dla każdego, komu nie jest obojętna polska scena teatralna. Brzmi podniośle, bo i ważne to będą dni. Nadchodzi bowiem apogeum świętowania niezwykłego jubileuszu, a raczej jubileuszów legnickiego teatru.  Pisze Mateusz Różański.


Rok 2017 to czas podwójnego jubileuszu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej: 40 lat polskiej profesjonalnej sceny w mieście oraz 175 lat budynku teatralnego (obecnie najstarszy czynny gmach teatralny na Dolnym Śląsku). Dokładnie 27 listopada upłynie 40 lat odkąd otwarto pierwszy sezon legnickiego Teatru Dramatycznego premierą “Lata w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza.

Za nami już cały szereg imprez nawiązujących do niezwykłej historii legnickiej sceny. Najważniejsze jednak rozpoczną się w czwartek.

PLAN ŚWIĘTOWANIA:

23 listopada (czwartek):
18.00 - „Biesy” wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba - premiera jubileuszowa - Scena Gadzickiego - bilety.

24 listopada (piątek):
16.00 - jubileuszowy event Klubu Gońca Teatralnego - Galeria Piastów - wstęp wolny,
18.00 - „Biesy” wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba - premiera jubileuszowa - Scena Gadzickiego - bilety.

25 listopada (sobota):
12.00 - „Modrzejewska na ekranie” - „Ballada o Zakaczawiu” i „Orkiestra” - Scena Gadzickiego - bezpłatne wejściówki,
16.00 - „Dramaty Modrzejewskiej tom II” - promocja książki z udziałem autorów sztuk - Caffe Modjeska - wstęp wolny,
19.00 - Gala jubileuszowa - Scena Gadzickiego - zaproszenia.

26 listopada (niedziela):
15.00 - „Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy” - panel - Hall Starego Ratusza - wstęp wolny,
19.00 - „Nasza muzyka” - koncert promujący najnowszą płytę z muzyką z legnickich spektakli - Scena Gadzickiego - bezpłatne wejściówki.

27 listopada (poniedziałek):
18.00 - „Modrzejewska na ekranie” - „Wschody i Zachody Miasta” i „Made in Poland” - Scena Gadzickiego.

Wspomniane już „Biesy” Fiodora Dostojewskiego po raz pierwszy w historii zagoszczą na legnickiej scenie. Premiera już w czwartek, punktualnie o godzinie 18. Spektakl obejrzymy też 24 listopada, następnie 1,2 i 3 grudnia.

- Zasadnicza intryga, która stała się podstawą legnickiej adaptacji, ma posmak kryminalny: to spisek wplątujący małomiasteczkowych rewolucjonistów w pospolitą zbrodnię. Historia ta - oparta skądinąd na faktach - obnaża bezlitośnie mechanizmy manipulacji, które pozostają niezmienne przez wieki - czytamy na stronie legnickiego teatru.

(Mateusz Różański, "Jubileusz legnickiego teatru - będzie się działo", http://legnica.naszemiasto.pl, 22.11.2017)