Teksty pisane specjalnie dla legnickiego teatru i przeznaczone do premierowego wystawienia na jego scenach to jeden ze znaków firmowych teatralnego jubilata już od początku bieżącego stulecia. Ich zbiór wydano po raz pierwszy w 2007 roku. Teraz przyszedł czas na drugi tom antologii „Dramaty Modrzejewskiej”.


W wydanym przed dziesięciu laty tomie "Dramaty Modrzejewskiej", czyli antologii sztuk powstałych dla teatru w Legnicy opublikowano teksty ośmiu, których autorami lub współautorami byli: Krzysztof Kopka, Marek Pruchniewski, Maciej Kowalewski, Jacek Głomb, Paweł Kamza, Robert Urbański, Przemysław Wojcieszek i Lech Raczak. Były wśród nich tak głośne jak "Ballada o Zakaczawiu" i "Made in Poland". Wszystkie dowodziły odrębności "charakteru pisma", jakiego używano w legnickim teatrze, którego sztuki miały skłaniać do rozmowy o sprawach najważniejszych. Także dlatego, że - jak mawiał Don Kichot - "ten świat jest taki, jakim go czynimy".

Przyszedł czas na kontynuację tego dzieła ponownie we współpracy z gdańską oficyną Słowo/Obraz Terytoria. Drugi tom "Dramatów Modrzejewskiej" zawiera sześć kolejnych tekstów dramatycznych, dla których legnicka scena była miejscem premiery. Są to: "Łemko" Roberta Urbańskiego, "Czas terroru" Lecha Raczaka (na motywach „Róży” Stefana Żeromskiego), "Pierwsza komunia" Pawła Kamzy, "III Furie" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Orkiestra" Krzysztofa Kopki oraz "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka. Wszystko to dramaty znane, dyskutowane, nagradzane, będące podstawą głośnych przedstawień.

Tom otwiera wstęp Jolanty Kowalskiej, teatrolożki, recenzentki, dziennikarki telewizyjnej współpracującej m.in. z miesięcznikiem Teatr, autorki książki "Spacer po barykadach", czyli przewodnika po najciekawszych teatralnych szlakach ostatnich lat wiodących do Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry. Jej fachowe i wnikliwe spojrzenie przybliża sceniczną historię wybranych utworów, wskazuje na ich nowe i nieodkryte dotąd znaczenia.

Premiera tego wydawnictwa będzie w sobotę 25 listopada okazją do spotkania z autorami sztuk, które w teatralnej Caffe Modjeska poprowadzi legnicka dramatopisarka, redaktor naczelna kwartalnika teatralnego "Nietak!t" i portalu Teatralny.pl Katarzyna Knychalska. Początek o 16.00.

Grzegorz Żurawiński