PIK, czyli Paweł  Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak – aktorsko-dramaturgiczno- reżyserski team z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – wyreżyserował najlepszy spektakl XIX edycji Festiwalu Teatralnego Oblicza Teatru w Polkowicach. Pisze o tym  Piotr Kanikowski.


Autorski spektakl duetu “Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” zgarnął też Złote Miedziaki dla najlepszej aktorki (Alicja Stasiewicz) i za najlepszą rolę drugoplanową żeńską (Elżbieta Donimirska).

“Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna”  to druga część teatralnej trylogii „opowieści wiejskich”, tworzonej przez autorski tandem PiK, czyli Pawła Wolaka i Katarzynę Dworak – aktorów związanych z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Przedstawienie powstało dwa lata temu w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.

Legnicka publiczność zna dobrze pierwszą część tego cyklu, wystawioną w Teatrze Modrzejewskiej “Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł. Za ten spektakl na Wolaka i Dworak wcześniej spadł deszcz nagród (m.in. Medal im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza festiwalu XIV Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”    oraz nagroda główna za realizacja i Nagroda Publiczności, nagroda za najlepszy tekst dramaturgiczny w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagroda główna 13. Fanaberii Teatralnych w Wałbrzychu).

(Piotr Kanikowski, "Wolaki debeściaki. Złote Miedziaki dla duetu z teatru", http://24legnica.pl, 16.11.2017)