O filmie "Twój Vincent" jest teraz głośno - to pierwszy taki projekt na świecie. Polsko-brytyjska produkcja jest animacją malarską, wzorowaną na twórczości Vincenta Van Gogha. W główną i tytułową rolę wcielił się Robert Gulaczyk, aktor Teatru Lubuskiego w latach 2006/2009 (aktualnie w zespole legnickiego Teatru Modrzejewskiej - @KT). W Gazecie Wyborczej Zielona Góra pisze Paulina Nodzyńska.


Robert Gulaczyk jest absolwentem wrocławskiej PWST. W trakcie studiów grał w zespole Teatru Zakład Krawiecki we Wrocławiu. W 2006 r. trafił do Teatru Lubuskiego, gdzie zagrał m. in. w "Zabijaniu Gomułki" w reż. Jacka Głomba, "Pokropku" Pawła Łazarkiewicza, "Nieprzytomnie" Pawła Demirskiego, "Wizycie starszej pani" w reż. Roberta Czechowskiego czy "Kształcie rzeczy" Szymona Kuśmidera. Poźniej Gulaczyk rozpoczął współpracę ze sceną legnicką.

Rola Vincenta Van Gogha to jego debiut filmowy. Twórcy filmu wybrali go ze względu na uderzające podobieństwo do malarza. Zdjęcia z udziałem żywych aktorów powstawały w Londynie i Wrocławiu. Następnie każda z 65 tys. klatek została ręcznie namalowana farbami olejnymi, na wzór twórczości bohatera filmu.

- Kiedy uświadomiłem sobie, że mam zagrać van Gogha, przestraszyłem się. Jak zagrać geniusza? Szybko jednak zrozumiałem, że muszę zobaczyć w nim człowieka z jego namiętnościami, pasjami, bólem i samotnością - mówił w rozmowie z wrocławską "Wyborczą".

(Paulina Nodzyńska, “Były aktor Teatru Lubuskiego to Van Gogh z filmu "Twój Vincent""”, http://zielonagora.wyborcza.pl, 17.10,2017)