Jutrzejsza (sobota 1 grudnia) premiera „Lustracji” w autorskiej reżyserii wrocławskiego dramaturga Krzysztofa Kopki będzie 200 zdarzeniem artystycznym na afiszu w 30. letniej historii legnickiego teatru. Bohaterem dramatu jest Józef, listonosz, dawny wykładowca akademicki, którego nazwisko pojawia się w lustracyjnym spisie. Nie jest przypadkiem, że bohater sztuki nosi imię bohatera powieści Franza Kafki.

- Tę premierę zapowiadaliśmy wiele miesięcy temu. Podejmujemy kolejny trudny temat, ale dobrze się stało, że problem lustracji zszedł z pierwszych stron gazet, bo – jak zwykle – nie interesuje nas spór ideologiczny, ani polityczny, ale ludzki wymiar problemu, historia doświadczana przez jednostkę – objaśnia dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

- Praca nad tekstem trwała długo. Impulsem była wściekłość, którą pogłębiły jeszcze oskarżenia kierowane pod adresem prof. Jana Miodka, który musiał publicznie dowodzić, że nie jest wielbłądem. Tekst ciągle się zmieniał, aż lustracja stała się raczej pretekstem do zastanowienia się jak to jest, że w wolnym kraju, w którym nie ma obcych baz, w którym możemy sami się rządzić robimy sobie z życia piekło – tłumaczy autor sztuki i reżyser przedstawienia Krzysztof Kopka.

Punktem wyjścia dla autora była prawdziwa historia jednego z podwrocławskich sołtysów, którego nazwisko pojawiło się na tzw. liście Wildsteina. Człowiek ten przeżył piekło społecznej infamii, odrzucenia i pogardy, zanim po wielu miesiącach IPN potwierdził, że wpis dotyczył zupełnie innej osoby…

Podczas przedpremierowej prezentacji fragmentu sztuki dziennikarzom pokazano fragment, w którym główny bohater Józef (Tadeusz Ratuszniak), były pracownik naukowy uniwersytetu i alkoholik, dziś prowincjonalny listonosz, pojawia się u przyjaciela z czasów akademickich. Docent (Paweł Wolak) świętuje właśnie swoją habilitację, lada dzień obejmie także stanowisko szefa oddziału IPN. Józef prosi go zatem pomoc w wyjaśnieniu przeszłości, bo jego nazwisko w ubeckim kontekście opublikowała jedna z gazet. Daremnie…

Docent jest klasycznym typem cynicznego karierowicza, któremu teczka Józefa może się przydać do rozgrywki o władzę na uniwersytecie. Wszak jedną z konkurentek do stanowisk jest była żona głównego bohatera. – To niedopuszczalne, żeby ubole wystawiali nam świadectwo moralności – zapewnia jednak obłudnie przyjaciela.

Dla Józefa dodatkowym problemem jest alkoholowa przeszłość. Mężczyzna nie pamięta, gdzie, kiedy i czy w ogóle podpisał deklarację o współpracy. W rozmowie z dawnym znajomym mówi: - Wiesz przecież, chlałem. Jakieś obrazy mi po łbie latają: ja gdzieś, z kimś, coś pieprzę, o czym? Nie wiem…



Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Krzysztof Kopka
LUSTRACJA

reżyseria: Krzysztof Kopka
scenografia: Ewa Beata Wodecka
muzyka: Bartek Straburzyński
premiera: 1 grudnia 2007 godz. 19.00 na dużej scenie
bilet: 30 zł

spektakle także: 7, 8 i 9 grudnia godz. 19.00 (także 4, 5 i 6 grudnia o godz. 11.00)
bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)

Obsada:
Józef - Tadeusz Ratuszniak, Malińska –Anita Poddębniak /Małgorzata Urbańska, Kasia – Katarzyna Dworak, Anka – Magda Skiba, Rafał – Rafał Cieluch, Lesiak – Paweł Palcat, Pan Wacław – Bogdan Grzeszczak, Erwin – Jakub Kotyński, Docent - Paweł Wolak, Dyrektorka – Joanna Gonschorek, Justyna-  Zuza Motorniuk, Sekretarka – Gabriela Fabian, Magda - Magda Biegańska, Dziad – Łukasz Węgrzynowski, Pielęgniarka – Anita Poddębniak/ Małgorzata Urbańska