Legniczanie Mateusz Kazimierski i Adam Pyziński otrzymali nominację do finału 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Taki jest rezultat sobotnich (29 kwietnia) eliminacji wojewódzkich, które odbyły się w Bolesławcu. Finał rozegrany zostanie w czerwcu w Ostrołęce. Informuje Joanna Rostkowska, pisze Lilla Sadowska.


Mateusz Kazimierski zajął drugie miejsce, Adam Pyziński miejsce trzecie. Obydwaj są uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. Ich sukces świadczy, że nie tylko muzyki się tam uczą. Będą reprezentowali Legnicę podczas spotkań finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbędą się w Ostrołęce, w dniach od 21 do 25 czerwca.

- Od kilku lat nie mieliśmy tak dobrych recytatorów. Laureatami ogólnopolskim tego konkursu byli legniccy aktorzy Paweł Wolak i Mateusz Krzyk, a kilka lat temu Henryk Grzywa z Legnicy – dodaje Joanna Rostkowska, koordynator i organizator eliminacji miejskich i rejonowych.

Po eliminacjach rejonowych w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, do kolejnego etapu (wojewódzkiego) w Bolesławcu przeszło 6 laureatów. Trzech z nich wróciło z dyplomami, bowiem z rejonu legnickiego wyróżnieniem został nagrodzony Krzysztof Czajka z Lubina. Łącznie w Bolesławcu wystąpiło wczoraj ponad 20 osób z województwa dolnośląskiego.

- Konkurs recytatorski jest szlachetnym rodzajem rywalizacji na słowo mówione, w której najważniejsze są poszukiwania literackie i kultura słowa, czyli dobra dykcja, a z tym wielu Polaków ma poważny problem – dodaje Joanna Rostkowska. - Dzięki temu konkursowi możemy to zmienić, dlatego warto nadal go organizować.

OKR jest najstarszym i najważniejszym konkursem recytatorskim w Polsce, w którym laureatami było wielu znanych i cenionych polskich aktorów. Nie ma podobnego sobie w Europie.

(Lilla Sadowska, „Dwaj legniczanie w finale konkursu recytatorskiego”, http://kulturalia.lca.pl, 30.04.2017)