Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak wygląda zakulisowa praca aktorów, już dziś (27 kwietnia) o godz. 17 będzie miał okazję się o tym przekonać. Legnicka scena zaprasza widzów na niecodzienne zwiedzanie swego gmachu. Będzie można zajrzeć w miejsca, do których wstęp mają tylko wtajemniczeni. Tekst i relacja dla TV Regionalnej Joanny Michalak.


W jubileusz 40-lecia istnienia profesjonalnej sceny i 175-lecia powstania budynku teatru w Legnicy, otwarta zostanie okolicznościowa wystawa pt. „Teatr 40”. Ekspozycja jest oryginalną wędrówką po wnętrzach, łączącą przeszłość z teraźniejszością.

– Na tej wystawie zobaczymy różne elementy ze spektakli oraz miejsca codziennie niedostępne dla widzów – mówi Mariola Hotiuk, rzecznik prasowy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Eksponaty zostaną umieszczone w różnych miejscach teatralnego gmachu. Będzie więc okazja, by poznać niedostępne na co dzień zakątki tej prawie dwustuletniej budowli.

Teatr jest sztuką ulotną, a ludzka pamięć ma kapryśny charakter. Wystawa Teatr 40 ma pomóc publiczności przekonać się, jaki obraz pozostawiły w ich pamięci mijające lata legnickiego teatru.

Ponadto na multimedialnych ekranach publiczność zobaczy zdjęcia i fragmenty spektakli, a także wizerunki zrujnowanych przestrzeni, w których grał legnicki teatr oraz migawki z jego licznych podróży po kraju i zagranicy.

Wystawa obejmuje aż 249 spektakli. Od pierwszej premiery, jaka miała miejsce w listopadzie 1977 roku, aż do ostatniej „Inwazji jaszczurów”, którą na legnickiej scenie pokazano zaledwie 20 dni temu.

OBEJRZYJ także filmową relację dla TV Regionalnej, w której w roli przewodniczki po wystawie wystąpiła rzeczniczka teatru Mariola Hotiuk.

(Joanna Michalak, „Cztery dekady teatru na wszystkich jego poziomach”, http://regionfan.pl, 27.04.2017)