W pięciu dolnośląskich miastach odbędą się prezentacje legnickiego teatru i jego dorobku w roku podwójnego jubileuszu: 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy i 175 lat od oddania do użytku teatralnego budynku. Akcja „Modrzejewska w regionie” startuje w piątek 28 kwietnia w Bolesławcu.


Chociaż główne wydarzenia jubileuszowe zaplanowane zostały na jesienną czterodniówkę  (24-27 listopada br.), co związane jest na przypadającą na ten czas 40. rocznicą pierwszej polskiej premiery na scenie dramatycznej w Legnicy, jaką było „Lato w Nohant” Iwaszkiewicza w reż. Józefa Wyszomirskiego, to rocznicowe wydarzenia zaplanowano na cały rok 2017.

- Rozkładamy wydarzenia jubileuszowe na wiele miesięcy. Jednym z nich jest akcja artystyczna „Modrzejewska w regionie”, skierowana do mieszkańców Dolnego Śląska spoza siedziby naszej sceny, która obejmie pięć miast w regionie. Rozpoczynamy ją 28 kwietnia na scenie Teatru Starego w Bolesławcu, bo od ponad pięciu lat jesteśmy regularnie obecni w tym miejscu – objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

To właśnie w Bolesławcu wiosną 2012 roku spektaklem „Mizantrop” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz legnicki teatr zainaugurował impresaryjną działalność sceniczną w odremontowanym obiekcie Teatru Starego w tym mieście. Porozumienie z miejscowym starostwem powiatowym sprawiło, że w kolejnych latach mieszkańcy Bolesławca mogli obejrzeć na scenie swojego teatru także inne legnickie spektakle, takie jak: „Komedia obozowa”, „Orkiestra”, „Niekończąca się opowieść”,  czy „Moja Bośnia” (wcześniej, poza tą sceną, także: „Szawła”, „Otella”, a w ubiegłym roku plenerowy „Skarb wdowy Schadenfreude”).  Miasto to było także dwukrotnie miejscem wyjazdowych wakacyjnych warsztatów dla młodzieży prowadzonych przez Teatr Modrzejewskiej w ramach ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze”.

W programie całodziennej bolesławieckiej inauguracji akcji „Modrzejewska w regionie” na piątek 28 kwietnia zaplanowano: dwa spektakle na scenie Teatru Starego (dla dzieci „Polowanie na Snarka” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego o godz. 12.00 oraz „Zabijanie Gomułki” w reż. Jacka Głomba o godz. 19.00), filmowe prezentacje fragmentów spektakli zrealizowanych przez legnicki teatr dla Teatru Telewizji (17.00-18.30 w foyer Teatru Starego) oraz warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez legnickich aktorów.  Dla najmłodszych (9-12 lat) w teatralnym budynku w godz. 9.00-10.30 poprowadzą je Joanna Gonschorek i Magda Skiba, a dla młodzieży ponadgimnazjalnej w budynku I LO w Bolesławcu w godz. 14.00-16.00 Albert Pyśk i Bartosz Bulanda.

- Zajęcia warsztatowe oparte zostaną na doświadczeniach, jakie mamy prowadząc w Legnicy całoroczne zajęcia edukacyjno-artystyczne w różnych grupach wiekowych w ramach Gońca Teatralnego.  W Bolesławcu ich finałem będzie wspólne oglądanie spektakli. Najmłodsi obejrzą „Polowanie na Snarka”, natomiast starsi „Zabijanie Gomułki” -  informuje Joanna Rostkowska, koordynatorka edukacji w legnickim Teatrze Modrzejewskiej.

Kolejnym miastem, które w ramach akcji „Modrzejewska w regionie” odwiedzą legniccy artyści, będzie Nowa Ruda (19 maja).

Grzegorz Żurawiński