W niedzielę 2 kwietnia o godz. 12 Teatr Modrzejewskiej zaprasza dzieci (i dorosłych) do „Polowania na Snarka”. W najdalszej z podróży – za granice sensu, w czysty purnonsens – towarzyszyć im będą m.in. Ficia, zakochany w niej Jongi-Bongi-Bong, Jakąd ze Wsząd, żeglujące na sicie Dziąble i tym podobne indywidua. Niezależnie od wieku, dobra zabawa gwarantowana. Pisze Piotr Kanikowski.


„Polowanie na Snarka” wyreżyserował ekspert od teatru dla dzieci Romuald Wiczy-Pokojski, dyrektor gdańskiego Teatru Miniatura. Spektakl bazuje na 7 dziewiętnastowiecznych purnonsensowych wierszykach w fenomenalnych tłumaczeniach Stanisława Barańczaka. Już same teksty skrzą się od językowego humoru i pobudzają wyobraźnię do szaleńczej galopady.

Twórcy przedstawienia wykorzystali ten pęd. Postawili na interaktywność. Zamiast z głębokich foteli biernie przyglądać się rozwojowi akcji, publiczność dostaje szansę uczestniczenia w scenicznych wydarzeniach. Ostatecznie to ona maluje portret Snarka – nieuchwytnego drania, co „przed kontaktem z ludzkością się wzbrania” – i podejmuje inne wyzwania, wymagające uruchomienia wyobraźni.

Proszę nie oczekiwać gotowej historii podanej na tacy, wyłożonej tak, jak się opowiada baśń o Kocie w Butach czy Królewnie Śnieżce. Tu będzie mrowie zagadek i znaków zapytania, mnóstwo wyzwań dla wyobraźni, ale nawet jeśli niektóre dzieci nie wszystko zrozumieją, to bez wątpienia uwiedzie ich klimat, przyjemność unoszenia się w oparach absurdu. Wśród pięknych dekoracji, bajecznych kostiumów i wpadającej w ucho muzyki Łukasza Matuszyka.

“Polowanie” jest jak pigułka szczęścia” – zachwycała się po premierze Magda Piekarska, wrocławska recenzentka Gazety Wyborczej. Młodym widzom pozwoli rozszerzyć granice wyobraźni, tym starszym na moment zapomnieć o rzeczywistych absurdach, które zostawili za drzwiami teatru. Wszystko tu ze sobą współgra, wizja plastyczna jest wewnętrznie spójna, a muzyka Łukasza Matuszyka dorównuje, jeśli chodzi o poziom finezji, wykorzystanym w spektaklu tekstom.”

Najbliższa okazja do wzięcia udziału w „Polowaniu na Snarka” pojawi się w niedzielę 2 kwietnia o godz. 12. BILETY: 22/17 zł. INFORMACJA I REZERWACJA: 76 7233505, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Piotr Kanikowski, „W teatrze w niedzielę “Polowanie na Snarka””, http://24legnica.pl, 29.03.2017)