Legniccy artyści kolejny raz zagrają i zaśpiewają w czwartek 30 marca na teatralnej Scenie Gadzickiego, by wesprzeć dokończenie dzieła Marty Chmielewskiej i zebrać datki na wydanie albumu o legnickich zegarach. Początek o godz. 18. Pisze i na charytatywny koncert zaprasza Lilla Sadowska.


Marta Chmielewska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 10 postanowiła zrobić wszystko żeby zegary szkolne zyskały nowe życie. Udało się w 2014 roku i wtedy zrodziła się myśl żeby policzyć wszystkie legnickie zegary. Jedna z członkiń „Babińca” poświęciła cały rok na penetrowanie Legnicy. Dzięki pomocy młodzieży ze szkoły Podstawowej nr 10 udało się zegary odnaleźć i policzyć. Jest ich ponad 50.

- Pomyślałam, że dobrze byłoby wydać album, w którym znalazłyby się wszystkie. Dzięki temu nikt o nich nie zapomni, a może zajdą się ludzie, którzy zechcą je odnowić – wyjaśnia Marta Chmielewska.
- Niestety nie udało mi się pozyskać pieniędzy z projektu jak to było w przypadku naszych szkolnych zegarów. Staram się zebrać fundusze, ale to kwota około 25 tys. złotych. To bardzo ważne nie tylko dla naszej historii ale także tych, którzy kiedyś mieszkali w Legnicy.

Opracowania podjęli się Grażyna Humeńczuk o Marcin Makuch, historycy z Muzeum Miedzi. Dokumentację fotograficzną zrobił jeden ze znanych legnickich fotografów. Brakuje tylko pieniędzy. I tu postanowili wesprzeć Martę Chmielewską przyjaciele.

Stowarzyszenie Kobiet „Babiniec” wspólnie z Teatrem im. Modrzejewskiej zorganizowało w grudniu ubiegłego roku koncert pod wiele mówiącym tytułem „Zegar - czarodziej czasu”, z którego dochód przeznaczony zostanie na wydanie albumu. Nie mogło być inaczej. Marta Chmielewska „Babiniec” tworzyła. Przez piętnaście lat była jego prezeską. Dzięki publiczności zebrano 4,5 tys. zł, a wpłaty darczyńców po koncercie powiększyły tę kwotę do 8 tys. zł. Nadal jednak pieniędzy brakuje, stąd kolejna edycja koncertu, który odbędzie się już w czwartek 30 marca. Początek o godzinie 18:00.

Na teatralnej scenie wystąpią artyści z Legnicy i Wrocławia. Wśród nich: Nikola Warda, Dorota Sobieszczańska, Agnieszka Rycombel, Tadeusz Olchowski, Maria Elena Lascar z akompaniamentem Kamila Grabowskiego, trio fortepianowe Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz zespół Cynamonowy Ogród (ludzie teatru: Albert Pyśk i Damian Kostecki oraz przyjaciele). Całość wydarzenia poprowadzą Aleksandra Lesiak i Jan Hila. Wstęp na koncert to koszt jedynie 15 złotych. Są jeszcze bilety.

(Lilla Sadowska, „„Zegar - czarodziej czasu” jeszcze raz w teatrze”, http://kulturalia.lca.pl, 29.03.2017)